Zakup sadzonek truskawek – co jest istotne?

Obecnie, hodowla truskawek jest coraz bardziej powszechna. Popularność truskawek, znana jest na całym świecie. W Polsce istnieje wiele szkółek i hodowli, w których możemy zakupić zdrowe owoce oraz same sadzonki.

Hodowla truskawek jest wymagającą pracą. Ogromne powierzchnie, na których hoduje się owoce, muszą być odpowiednio prowadzone i kontrolowane. Zdrowotność truskawek jest zawsze na pierwszym miejscu, zarówno w przypadku zakupu sadzonek, jak i samych owoców. Hodowcy muszą spełniać określone normy, by legalnie prowadzić swój interes. Zazwyczaj, sadzonki uprawiane są w jeden sposób. Wybór jednego typu sadzonek znacznie ułatwia prowadzenie uprawy.
Rodzaje sadzonek dzielą się na trzy podstawowe. Są to:

  • Zielone – inaczej zwane kopanymi – są przystępne cenowo i cechują się wysoką jakością. Są krótko dostępne. Można je zakupić późną jesienią i wczesną wiosną. Sadzonki zielone są dość wrażliwe – kopanie, dokonywanie selekcji oraz transportowanie ich, to zadanie dla doświadczonego hodowcy. Niemniej jednak, ten rodzaj sadzonek wciąż cieszy się popularnością.
  • Doniczkowe – można je sadzić przez dość długi okres – od marca do października. Bardzo łatwo się przyjmują, a sadzonki przed zakupem są odpowiednio ukształtowane w korzeniach. Dzięki temu, sadzonki doniczkowe nie są zbyt wrażliwe na przesadzanie ich. Po posadzeniu ich w ziemi, mija kilka dni, a już wypuszczane są nowe korzenie. Sadzonki te są dostępne przez długi okres, przez co można je sadzić nawet w lipcu i sierpniu.
  • Frigo – jest to najpopularniejszy i coraz chętniej i częściej stosowany rodzaj sadzonek. Są to sadzonki, które przez okres zimowy przechowuje się w chłodni. Przedtem, są one uważnie selekcjonowane i oczyszczane z liści lub niezdatnych części. Truskawki typu frigo są szczególnie popularne, ze względu na ich liczne zalety. Łatwo się przyjmują – niemal za każdym razem – i szybko rosną. Po 4 tygodniach posadzenia frigo, pojawiają się kwiaty, a po 2 miesiącach od posadzenia – owoce. Wielu hodowców decyduje się na ich zakup dzięki temu, że sadzonki frigo praktycznie nigdy nie zawodzą. Mają dość wysoką cenę i są dostępne przez krótki okres czasu.

Warto zaznaczyć, że podział ten jest dowolny. Rodzaje sadzonek różnią się przede wszystkim metodą upraw. Każdy hodowca preferuje określony typ, jednak trzeba podkreślić, że dziś bardzo popularnym wciąż stają się sadzonki Frigo. Przez właściwości i zalety tych sadzonek, możemy uzyskać większe plony i to o wiele szybciej.

cena sadzonek truskawek

Na co trzeba zwracać uwagę przy zakupie?

Wybierając hodowlę lub szkółkę sadzonek truskawek, musimy skupić się na paru kryteriach. Oprócz interesujących nas odmian, sadzonki powinny być zdrowe i czyste w sensie odmianowym. By zapewnić sobie obfite plony i zysk z owoców, należy skupić się na kwestiach takich jak:

  • Certyfikat Kwalifikacji – każda szanująca się uprawa, powinna uzyska specjalne, państwowe kwalifikacje, które pozwolą na legalną uprawę i sprzedaż. Szkółka posiadająca taki certyfikat jest bardziej wiarygodna i zasługuje na uznanie.
  • Stała kontrola Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa – jest to instytucja, której zadaniem jest regularne kontrolowanie stanu, w jakim znajdują się sadzonki i owoce. Do zadań instytucji wchodzą między innymi badanie gleby, ocena czystości odmianowej i bezpieczeństwa hodowli.
  • Jakość sadzonek powinna być jak najlepsza. Na jakość składa się czystość odmianowa oraz to, czy sadzonki i owoce są silne i wytrzymałe. Ponadto, należy skupiać się przede wszystkim na zdrowotności owoców.