Pergola czy altana? Zaaranżuj swój ogród z ich wykorzystaniem

Dobrze zaprojektowany ogród stanie się wizytówką naszego domu. Może służyć jako miejsce do wieczornego odpoczynku, podejmowania gości podczas wydarzeń towarzyskich, spożywania rodzinnych posiłków – wszystko będzie zależało od tego, co w nim umieścimy.Piękny trawnik sam w sobie będzie prezentował się niesamowicie, ale co, jeśli postawimy na nim stylową altanę lub pergolę? Z pewnością odmieni klimat ogrodu i umili spędzanie w nim czasu podczas letnich wieczorów. Konstrukcja pozwoli również na organizację imprez, bez obawy, że niepogoda zmusi nas do ich odwołania.
Zanim jednak zdecydujemy się na postawienie takiej konstrukcji w naszym ogrodzie, warto się zastanowić i upewnić co będzie bardziej przydatne – altana czy pergola? W podjęciu tej decyzji pomoże sprawdzenie kilku istotnych aspektów jak materiały i elementy wyposażenia. Niebagatelną rolę na pewno odegra również cena i zewnętrzny wygląd konstrukcji.

Altana ogrodowa – czym się wyróżnia?

Altana określana jest na wiele sposobów. Większości osób kojarzy się z małym budynkiem, posiadającym drzwi i pełne wyposażenie. Nierzadko pełni tylko rolę magazynu na narzędzia ogrodnicze. Współczesne altany wyglądają jednak inaczej. To konstrukcje posiadające zadaszenie oraz boczne ażurowe ściany, chronią przed wiatrem i słońcem. Niektóre z nich posiadają betonową lub drewnianą podłogę, inne stawiane są na trawie. Altana świetnie będzie prezentowała się na tyłach domu zaprojektowanego w stylu klasycznym.

Czym jest pergola?

Pergola to bardzo popularny element ogrodowej architektury, dającej mieszkańcom zacienione miejsce do schronienia się przed promieniami słonecznymi. Na jej konstrukcję składają się przeciwległe do siebie słupki, po których najczęściej wspinają się pnącza roślin. Dzięki pergoli można stworzyć urokliwe miejsce, które będzie przedłużeniem tarasu lub wolnostojącą budowlą.

Altana czy pergola – co wybrać?

altanaZarówno altana i pergola będą dobrze prezentowały się w każdym ogrodzie. Obie mogą stanąć w centralnym miejscu lub zasłonić nieciekawe elementy wyposażenia podwórza. Tak naprawdę wybór zależy od osobistych preferencji, rozmiaru wolnej przestrzeni oraz przeznaczenia tego miejsca.
Altana i pergola to świetne miejsca do odpoczynku, będące w okresie letnim doskonałym sposobem na ukrycie się przed słońcem. Obie budowle świetnie sprawdzą się do podjęcia gości podczas weekendowego grilla, a także będą dobrym i bezpiecznym miejscem do zabawy małych dzieci. Konstrukcja obu z nich pozwala również na przebywanie na zewnątrz podczas deszczu.
W małych ogrodach ze względu na swoją prostą architekturę, dobrze będzie prezentowała się pergola. Ażurowe ściany altany mogą zdominować małą przestrzeń, zaburzając jej harmonię i estetykę. W dużych ogrodach swoją funkcję najlepiej spełni altana – zwłaszcza, kiedy wyposażymy ją w wygodne fotele ogrodowe.

Na jaki materiał budowlany się zdecydować?

Altanę oraz pergolę można zbudować samemu, ale dla zachowania spokoju ducha zawsze warto rozważyć zlecenie jej wykonania zewnętrznej firmie. Zyskujemy wtedy pewność, że do jej powstania użyto dobrej jakości materiałów, najlepiej ekologicznych.
Najbardziej popularne jest tworzenie konstrukcji drewnianych – klasyczne pasują do niemal każdego ogrodu. Naturalne drewno wymaga jednak sporego zainteresowania i odpowiedniej pielęgnacji, aby altana skutecznie pełniła swoją funkcję. Konserwacja oraz zabezpieczanie elementów przed wilgocią, pleśnią, a także blaknięciem, spowodowanym promieniowaniem UV, mogą generować dodatkowe i niepotrzebne koszty. Warto więc zastanowić się, czy nie postawić konstrukcji wykonanej z belek thermodrewnianych.
Thermodrewno jest odporne na zmienne czynniki atmosferyczne, nie gnije, nie pleśnieje i co istotne – dobrze służy nawet do 25 lat. Pielęgnacja zamyka się jedynie w zabezpieczeniu drewnianych elementów przed promieniowaniem słonecznym, aby kolor nie wyblakł. Altany i pergole wykonane z thermodrewna są również stabilniejsze oraz bardziej trwałe. Poddane obróbce termicznej drewno zmienia również swój kolor na ciemniejszy, przypominając drewno egzotyczne. Ciemne konstrukcje świetnie prezentują w każdym ogrodzie.

Altana czy pergola?

Tak naprawdę nie ma znaczenia, na którą konstrukcję się zdecydujemy. Altana i pergola pełnią taką samą funkcję i doskonale wyglądają w każdym ogrodzie. Są uważane za praktyczne miejsce do odpoczynku, zwłaszcza letnią porą. A drewniane konstrukcje z pewnością zachwycają niejedną osobę.