Truskawki dla zdrowia i urody

Dodane: Cze 6, 2017 Kategoria: Dla ogrodnictwa

Truskawki dla zdrowia i urody

Sezon na truskawki w pełni.Abyśmy mogli korzystać z ich dobroczynnych składników zdrowotnych najlepiej kupować je z ekologicznych plantacji i rejonów czystych, wolnych od zanieczyszczeń i szkodliwych czynników zewnętrznych. Owoce truskawek oprócz walorów wizualnych posiadają przede wszystkim bardzo duże właściwości odżywcze a także lecznicze.Polecane są głównie osobą ze schorzeniami wątroby,reumatykom a także osobą z problemami kardiologicznymi. Doskonale wpływają na serce, dzięki właciwością obniżającym poziom cholesterolu we krwi ich spożywanie ma wpływ na obniżanie poziomu ciśnienia tętniczego.
Polecane są osobą otyłym ponieważ są niskokaloryczne – 100 g truskawek zawiera zaledwie 28 kcal a zawarte w nich witaminy i minerały wpływają na poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci.
Truskawki najlepiej spożywać w postaci surowej nie przetworzonej ponieważ w takiej właśnie postaci zawierają najwięcej składników odżywczych.Jedna mała porcja truskawek ( 100 g) zawiera aż 60 mg witaminy C = pokrywa to dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę w organizmie. Witaminy i minerały w największym stężeniu są w surowej postaci. Ponadto w owocach zawarte są także witaminy zdrowia i młodości A i E a także żelazo ,które chroni organizm przed anemią oraz wapń i fosfor pierwiastki wzmacniające układ kostny.

Wśród wielu odmian truskawek na szczególną z nich zasługują:

Polka jest to gatunek najsmaczniejszy, doskonały do spożycia na surowo w postaci deserów, koktajli a także idealnie nadający się do przetworów. Szczególnie popularna wśród upraw proekologicznych.W czasie owocowania wymaga więcej wody. Owoce Polki są kuliste,sercowate lub szeroko stożkowate. Miąższ owoców jest jędrny, intensywnie czerwony, soczysty i aromatyczny . Wyróżnia ją wyjątkowy, bogaty smak i charakterystyczny poziomkowy aromat. Jest odmianą najczęściej eksportowaną do takich krajów jak: Finlandia i Szwecja.

Kolejnym gatunkiem bardzo popularnym jest Senga Sengana.

Jest to odmiana bardzo popularna szczególnie polecana na przetwory i mrożonki. Ta odmiana jest bardzo aromatyczna, smaczna i bardzo słodka. Szypułka bardzo ładnie oddziela się od owocu co ma duże znaczenia dla przygotowania przetworów.

truskawki

Dukat jest jedną z najpopularniejszych odmian truskawek w naszym kraju. Charakteryzuje ją duża ilość owoców na krzaku a ponadto jest to odmiana, która przyjmuje się w każdej glebie. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest lekko kwaśny smak. Owoce nadają się zarówno do spożycia na surowo jak również na przetwory.

Elkat bardzo popularna w dużych plantacjach towarowych i  gospodarstwach ekologicznych.  Polecana również dla osób rozpoczynających uprawę towarową.  Ze względu na mniejszą podatność na choroby i wytrzymałość na przemarzanie Elkat uprawiany jest jako odmiana alternatywna w stosunku do Elsanty. Owoce truskawki są bardzo duże z jasnoczerwonym  połyskiem.  Kształt owoców jest sercowaty lub szerokostożkowaty. Owoce są bardzo smaczne, wyglądem i wielkością podobne do owoców Elsanty z tą różnicą,że są nieco mniej jędrne. Miąższ równomiernie jasnoczerwony, soczysty, kwaskowaty, lekko aromatyczny.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje Elsariusz to odmiana późna, odznaczająca się obfitym plonowaniem oraz wysoką atrakcyjnością owoców o walorach prozdrowotnych. Owoce tej odmianysą duże szeroko stożkowate lub sercowate.  Skórka intensywnie czerwona, o nieco jaśniejszym wierzchołku z połyskiem.  Elsariusz posiada własciwości prozdrowotne ( duża zawartość witaminy C, antocyjany).

Kolejną stosunkowo nową odmianą jest Hokent. To odmiana odznaczająca się bardzo obfitym plonowaniem o jędrnych i atrakcyjnych owocach. Owoce tej truskawki są duże i średniej wielkości, stożkowate lub klinowate. Kolor intensywnie czerwony, z połyskiem.  Miąższ truskawki jest jędrny, soczysty, czerwony, smaczny, umiarkowanie aromatyczny.

Honeoye jest odmianą wykazująca dużą zdolność adaptacyjną dlatego uprawiana jest w  wielu krajach Europy. Doskonała do uprawy przyspieszonej w polu, pod niskimi osłonami jak i w tunelach wysokich.  Honeoye jest odmianą bardzo wczesną – deserową.  Daje dość wysoki plon, w tym wysoki procent owoców w pierwszym wyborze.

O walorach truskawek można pisać w nieskończoność.Ich dobroczynne właściwości znane są od pokoleń.Ponadto stale pojawiają się inne ciekawe informacje dotyczące ich walorów smakowych oraz właściwości zdrowotnych. Wspomniany chociażby odmiana Elsariusz, która zawiera duże stężenie witaminy C w owocach – ta z kolei jest bezcenna dla funkcjonowania naszego organizmu. Ponadto w wiele badań wykazuje, że witamina C w dużych dawkach jest wybiórczo cytotoksyczna w stosunku do komórek raka.  Kiedy dawka jest wystarczająco duża, witamina C zmienia się z przeciwutleniacza w utleniacz.  W rezultacie beztlenowe komórki rakowe zamierają po wystawieniu ich na działanie tlenu.


Szukasz smacznych i zdrowych odmian truskawek? Odwiedź stronę http://owoce-truskawek.eu by poznać najlepsze odmiany w kraju.