Wykorzystanie geowłókniny w ogrodzie

Zaprojektowanie przestrzeni ogrodu często wymaga dokonania poważnych przeróbek w samym ukształtowaniu terenu. Aby zapewnić sobie pożądany efekt trzeba zatroszczyć się o to, by teren był odpowiednio przygotowany. Jeśli twój ogród ma mieć liczne wzniesienia i spadki, oczka wodne czy nietypowe elementy ukształtowania, warto pomyśleć nad tym, jak wzmocnić przygotowane zróżnicowania.

Geowłókniny w ogrodnictwie

Dlaczego w ogóle jest to ważne? Zróżnicowany teren jest bardziej podatny na działanie naturalnych czynników erodujących – deszcz i spływająca woda, wiatr, a także osypywanie się ziemi mogą spowodować, że dopracowany z mozołem oryginalny efekt w postaci wzniesień czy zagłębień w ogrodzie z czasem ulegnie brzydkiej deformacji. Dlatego w ogrodnictwie stosuje się także geowłókniny. Są one często stosowane w budownictwie, ponieważ – zależnie od rodzaju materiału i jego przeznaczenia – dają bardzo dobry efekt pod względem wzmacniania spoistości i wytrzymałości gruntu, np. przygotowywanego pod budowę inwestycji o przeznaczeniu przemysłowym czy komunikacyjnym.

geowłókniny

Jakie geowłókniny można wyróżnić?

  • filtracyjne – ich zadaniem jest, jak nazwa wskazuje, filtracja. Stosowane są między innymi jako środek ochronny przed erozją spowodowaną przez oddziaływanie wód gruntowych, chroni także systemy drenażowe, zapobiegając gromadzeniu się mułu;
  • separacyjno-filtracyjne – pozwalają skrócić czas, jaki zazwyczaj jest niezbędny, po podłoże uległo właściwej stabilizacji i skonsolidowaniu, chronią także grunt przed spodziewanymi odkształceniami i osiadaniem;
  • dwuwarstwowe – mają zastosowanie przede wszystkim w branży budownictwa wodnego;
  • ochronne – wytrzymałe, antyprzebiciowe geowłókniny, stosowane głównie jako warstwa ochronna dla membran, ale także – dzięki dobrym właściwościom przepuszczania wody i powietrza, jako systemy drenażowe.

Zastosowanie geowłókniny we własnym ogrodzie staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem także w Polsce. Przydają się one nie tylko w budownictwie wokół domu, gdzie często konieczne jest zastosowanie drenażu – zwłaszcza jeśli działka znajduje się na terenie podmokłym, osuszonym, podatnym na zalewanie czy gromadzenie się wody w czasie większych opadów. Żeby nie stawiać fundamentów domu, altanki czy żeby nie kłaść ścieżki ogrodowej na gruncie, który w niektórych okresach roku zamienia się w nasiąkniętą wodą “gąbkę”, warto zastosować własnie geowłókniny, które skutecznie zatrzymają wodę, nie powodując jednocześnie wyjałowienia gleby. Dlatego jest to dobre rozwiązanie właśnie w ogrodzie. Ich zastosowanie pozwala również lepiej przygotować teren ogrodu pod oczko wodne czy ukształtować równe wzniesienia terenu.