Nawadnianie ogrodu – 4 popularne rozwiązania

Urządzenia, które służą do nawadniania ogrodów to  zraszacze. Są różne typy i rodzaje, na jakie dzielą się zraszacze, więc mamy dużo możliwości, jeżeli chodzi o wybór odpowiedniego dla nas systemu nawadniającego. Jedne z najpopularniejszych typów urządzeń nawadniających, to zraszacze wahadłowe, statyczne, obrotowe oraz mikrozraszacze.

Najlepsze nawadnianie zapewnia…

  1. Zraszacz wahadłowy jest urządzeniem, które jest zamontowane w jednym miejscu, nie przemieszcza się, jednak porusza się on, tworząc półkole. Sprawia to, że trawnik jest nawadniany tylko w tym konkretnym miejscu. Można jednak zainwestować w cały system, do którego podłączymy zraszacze wahadłowe, wtedy cały nasz ogród będzie nawodniony tak samo.
  2. Zraszacz statyczny natomiast jest typem zraszacza, który kompletnie się nie porusza. Jest on zamontowany w jednym miejscu i nawadnia nasz ogród w następujący sposób: zraszacz statyczny zbudowany jest w taki sposób, że jego część, która ‘’wypryskuje’’ wodę na trawnik, ma kształt lekko trójkątny. Co za tym idzie – zraszacz ten tworzy pewnego rodzaju półkole ze swojego strumienia wody. W momencie, gdy decydujemy się na tego typu zraszacz, także musimy pomyśleć nad większą ilością tych urządzeń, żeby utrzymać nasz ogród w jednolitym stanie.
  3. Zraszacz obrotowy –  jest to najpopularniejszy rodzaj zraszacza. Większość ludzie decyduje się właśnie na niego, dlatego, że rozprowadza on równomiernie wodę z węża ogrodowego na naszym trawniku. Ten typ zraszacza obraca się wokół własnej osi i ma bardzo duży zasięg, jeżeli chodzi o rozprowadzanie wody.
  4. Mikrozraszacz z kolei świetnie nadaje się do podlewania grządek i sadów. Ten typ zraszacza działa w ten sposób, że przez naszą grządkę/sad idzie długa, cienka rurka. Owa rurka posiada wiele otworów rozmieszczonych w równych odległościach. Z tych otworów pryska woda i w ten sposób nawadniana jest grządka lub sad.

nawadnianie Wrocław

Które urządzenia są najlepsze?

To czy urządzenia są najlepsze, przede wszystkim zależy w dużej mierze od firmy, która je produkuje. Istotne jest także rzetelne wykonanie części, które wchodzą w skład danego zraszacza. Wybierając się do sklepu po zraszacze i systemy nawadniające, musimy mieć chociażby minimalną wiedzę na ten temat. Zawsze w sklepie znajdziemy specjalistę, który pomoże nam wybrać odpowiedni system zraszaczy dla nas. Jeśli natomiast nie jest to nasz pierwszy zakup tego typu, będziemy wiedzieli jakie produkty są dla nas najlepsze.

Aby nawadnianie było w pełni efektywne warto wybierać rozwiązania dopasowane do wielkości obszaru uprawnego, do charakteru upraw i uwarunkowań, jakich potrzebują rośliny.

Czy można wybrać jeden typ, który będzie pasował do wszystkich ogrodów?

Oczywiście, można się zdecydować tylko na jeden typ zraszaczy, które zostaną odpowiednio i równomiernie rozmieszczone na naszym ogrodzie. Trzeba tylko posiadać odpowiednio długi wąż ogrodowy, żeby osiągnąć ten efekt. Wąż ogrodowy bowiem musi być podłączony do każdego zraszacza znajdującego się w naszym ogrodzie. Jest to konieczne, dlatego, żeby każdy zraszacz mógł odpowiednio nawadniać nasz ogród taką samą ilością wody.