Kiedy należy przycinać rośliny?

Zadbany ogród to przestrzeń, w której łatwo się zrelaksować. Zdarza się, że w natłoku obowiązków zawodowych nie znajdujemy odpowiedniej ilości czasu do zadbania o tę przestrzeń wokół domu. Nieporządek objawia się również w nieprzemyślanych  kompozycjach roślinnych i niewłaściwej ich pielęgnacji. Trudno wypocząć w chaotycznej i nieuporządkowanej przestrzeni, dlatego zapracowani właściciele posesji mogą skorzystać z usług profesjonalnych firm ogrodniczych, które zajmują się nie tylko przygotowaniem projektu ogrodu i jego realizacją, ale również pielęgnacją. 

Jak zachować porządek w ogrodzie?

Dla zachowania porządku w ogrodzie należy już na etapie zakładania zaplanować jego wygląd, co wiąże się również z  posadzeniem takich roślin, które ułatwią utrzymanie w nim ładu i harmonii. Dzięki iglakom właściciel ogrodu nie będzie miał problemu z grabieniem liści, zrzucanych co roku w okresie jesiennym. Taki komfort zapewnią również wszelkie rośliny zimozielone, między innymi bukszpany. Problemem może okazać się także nadmiar różnych nasadzeń, o które trzeba przecież zadbać, systematycznie pielęgnując według potrzeb każdej z nich. Warto wybierać do  przestrzeni zielonej wokół domu rośliny nie wymagające zbyt dużej opieki. Pięknie będą prezentować się funkie i liliowce, które prawie nie wymagają pielęgnacji, trzeba im jednak zapewnić odpowiednie warunki uprawy.

W słonecznej części ogrodu dobrym wyborem będą lawendy, rozchodniki, krwawniki pospolite, juki, żarnowce, ozdobne odmiany szałwii, macierzanki, spośród krzewów mało wymagające berberysy i jałowce oraz sosny. W zacienionej części ogrodu warto posadzić nie wymagające wielu zabiegów pielęgnacyjnych funkie i tawuły, różne gatunki paproci, hortensje, bukszpany i cisy. Wybierając do uprawy mało wymagające rośliny warto zainspirować się rabatami niegdysiejszych wiejskich ogrodów, gdzie posadzone rośliny z reguły nie wymagały szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i dobrze znosiły polski klimat, nie chorowały i dobrze się rozrastały, na przykład margerytki, nagietki, łubiny, orliki, maki, niezapominajki, lwie paszcze i wiele innych. 

pielegnacja i przycinanie roślin w ogrodzie Warszawa

Czym przycinać rośliny w ogrodzie?

Po wybraniu roślin do ogrodu, które nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych musimy się liczyć z tym, że wiele z nich wymaga przycinania, które należy do przyjemniejszych prac ogrodniczych. Odpowiednio wykonane cięcie przyniesie wiele korzyści roślinom i przyczyni się do ich pięknego wyglądu. Zanim przystąpimy do wykonania tej czynności należy zadbać o odpowiedni sprzęt. Dobrze zaostrzony sekator z krótkimi i dłuższymi rączkami uniemożliwi, dzięki właściwemu cięciu, dostęp do tkanek rośliny różnym patogenom i nie spowoduje ich choroby. Do formowania żywopłotów przydadzą się nożyce elektryczne lub akumulatorowe. 

Kiedy przycinać rośliny w ogrodzie?

Niezwykle ważną sprawą jest termin przycinania roślin w ogrodzie, w przeciwnym razie pozbawimy je najpiękniejszego okresu, jakim jest kwitnienie. Ostatnie cięcie wykonuje się na przełomie lipca i sierpnia, co pozwoli im przygotować się do zimy, a zdrewniałe młode pędy nie będą podatne na działanie bardzo niskich temperatur. Kolejne, tym razem wiosenne cięcie, wykonuje się na przełomie marca i kwietnia wtedy, gdy nie ma zagrożenia ze strony przymrozków, czy opadów śniegu. Młode rośliny przycina się zdecydowanie mocno, na wysokość od 10 do 15 centymetrów nad ziemią, co pozwoli im zagęścić się i nabrać odpowiedniego kształtu. 

Kto może wykonać usługę pielęgnacji ogrodu w Warszawie?

Dla właścicieli ogrodów, którzy marzą o pięknej przestrzeni wokół domu w stolicy Polski, dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie firmy świadczącą usługi ogrodnicze w Warszawie, oferującej  nie tylko pomoc w projektowaniu ogrodu, ale równie z jego realizacji i pielęgnacji przez okres całego roku. Pracownicy firmy łączą ekspercką wiedzę i miłość do świata roślin z doświadczeniem zdobytym także na arenie międzynarodowej. Dzięki temu ich usługi wykraczają daleko poza standard, klient będzie miał okazję przekonać się, że każdy nawet najmniejszy teren można zamienić w magiczną przestrzeń, pełną niezwykły roślin.