Ogrodzenia panelowe 3D – czy warto się na nie zdecydować?
Ogrodzenie wokół domu to nie tylko zabezpieczenie posesji przed nieproszonymi gośćmi, to także wizytówka jego właścicieli.
Najczęściej poszukuje się rozwiązań, które nie pochłoną zbyt dużych środków z budżetu, ale będą estetyczne i trwałe.
Ogrodzenie panelowe jest tym, które nie tylko spełnia te wymagania, ale oferuje o wiele więcej. Jakie możliwości daje i dlaczego warto je wybrać?
Jakie są zalety ogrodzenia panelowego 3D?
Jego poszczególne elementy wykonuje się najczęściej z ocynkowanej stali, która dodatkowo zabezpieczana jest powłoką antykorozyjną. Ogrodzenie panelowe 3D ma specjalne dodatkowe przetłoczenia. W zależności od wielkości terenu, który ma zostać ogrodzony, dobierana jest odpowiednia ilość paneli.
Minimalistyczny charakter sprawia, że doskonale wpisuje się w każdy krajobraz. Świetnie zaprezentuje się zarówno w środku wielkiego miasta, jak i na terenach wiejskich, gdzie znajduje coraz większą popularność ze względu na swoją funkcjonalność.
Może występować w różnych rozmiarach, dzięki czemu nadaje się do tworzenia zarówno wysokich ogrodzeń terenów sportowych, jak i niskich płotków w ogródkach działkowych, czy na placach zabaw.
Jakie elementy składowe zawiera?
Ogrodzenie panelowe 3D złożone z prefabrykowanych elementów to przede wszystkim ogromna wygoda i niskie koszty wykonania w zestawieniu z trwałą konstrukcją odporną na różnego rodzaju uszkodzenia. Wiele zależy jednak od grubości drutów, jakie wykorzystywane są do wykonania poszczególnych elementów. Im grubsze druty, tym większa wytrzymałość ogrodzenia.
Nie bez znaczenia jest także szybki montaż, który bywa kluczowy szczególnie w przypadku obszarów przemysłowych. W przypadku ogrodzenia panelowego 3D jest on niezwykle krótki. Najdłużej trwającą czynnością w tym przypadku jest wykonanie odpowiedniej podmurówki, która będzie stanowiła podstawę i wzmocnienie całej konstrukcji. W momencie, kiedy jest ona gotowa, konieczne jest osadzenie słupków, a następnie montaż poszczególnych elementów.
Dlaczego warto zdecydować się na montaż paneli 3D?
Stabilność dotyczy nie tylko odpowiedniej sztywności, ale również odporności na czynniki atmosferyczne. Mimo niewielkiej powierzchni prętów, warunki zewnętrzne również negatywnie wpływać na ogrodzenia panelowe. To ocynk ogniowy nadaje im ochronę antykorozyjną. Specjalna warstwa na stali zapobiega przed niekorzystnym działaniem deszczu, śniegu oraz promieni UV.
Płot panelowy montuje się z gotowych paneli poprzez mocowanie za pomocą obejm do słupków ogrodzeniowych, które osadzone są jedynie w fundamentach punktowych. Powoduje to znaczne przyspieszenie montażu, który można wykonać także samodzielnie. W razie konieczności przeniesienia płotu można go równie łatwo i szybko rozebrać. Dzięki temu ogrodzenie panelowe wykorzystuje się często również jako płot tymczasowy do grodzenia terenu budowy.
Dodatkowo można panele łączyć z podmurówką i innymi typami ogrodzeń. Samo ogrodzenie panelowe podmurówki nie wymaga, ale jeśli ktoś chce, może ją wykonać. Istnieje także możliwość łatwego skomponowania płotu panelowego z innymi typami ogrodzeń, ponieważ pasuje do wszystkiego.
Ewentualne wady montażu ogrodzenia panelowego 3D
Większość prac związanych z montażem ogrodzenia panelowego można wykonać samemu, chociaż wymaga to minimalnych umiejętności oraz odpowiednich narzędzi. Z tego względu zdecydowana większość ludzi decyduje się na montaż wykonany przez specjalistyczną firmę.
Największym zarzutem, który czasem kierowany jest pod adresem płotu panelowego, jest jego mały stopień maskowania i prywatności. Można tę wadę jednak zniwelować, gęsto obsiewając go roślinnością. Jednak jest to rozwiązanie czasochłonne.
Ogrodzenia panelowe 3D to z pewnością dobry wybór na sam początek, gdy chcesz ogrodzić swoją posiadłość i gdy nie zależy Ci na całkowitym odgrodzeniu od ulicy czy sąsiadów.