W jakich warunkach najlepiej rośnie krzewuszka ogrodowa?

Uprawa roślin to bardzo wymagające zajęcie. Potrzebna jest należyta wiedza na temat poszczególnych gatunków krzewów, kwiatów, jaki jest okres ich sadzenia itp. Niezmiernie istotna jest też właściwa pielęgnacja roślin oraz zapewnienie im odpowiednich warunków, aby szybko i bujnie rosły. Gatunków roślin ogrodowych jest naprawdę bardzo dużo i każdy miłośnik zieleni może stworzyć ogród swoich marzeń. Jedne rośliny są mniej wymagające w uprawie, inne bardziej – warto przed zakupem sadzonek zainteresować się potrzebami poszczególnych gatunków. Kwiaty, drzewa i krzewy niezmiernie cieszą oko, ale muszą być one odpowiednio uprawiane, aby były piękne i zdrowe. 

Krzewuszka – jeden z najpiękniejszych krzewów ozdobnych 

Krzewuszka jest rośliną o niezmiernie zachwycającym wyglądzie. Krzew ten obejmuje 12 różnych gatunków np. krzewuszka cudowna, krzewuszka różnobarwna albo krzewuszka kwiecista. Każdy rodzaj tej rośliny jest przepiękny i bardzo często uprawiany w przydomowych ogrodach – gdzie naprawdę cieszy oko. Osoby, które nie mają możliwości posadzić krzewuszki w ziemi, mogą wybrać jej odmianę karłowatą, którą można hodować w donicy, ustawionej na balkonie lub tarasie.

pielęgnacja sadzonek krzewuszki

Roślina ta charakteryzuje się bujnymi kwiatami, które wspaniale zdobią ogród i stanowią element jego dekoracji. Krzew ten zazwyczaj kwitnie na przełomie wiosny i lata, ale zdarza się, że niektóre gatunki wypuszczają kwiaty nawet dwa razy do roku. Krzewuszka świetnie komponuje się z innymi roślinami, gdyż jej krzew jest bardzo bujny i o niezwykłym wyglądzie.

Krzewuszka – jak ją uprawiać?

Uprawa tej rośliny jest niezmiernie prosta. Wszystko dlatego, że krzewuszka nie jest wymagającym krzewem i można ją hodować praktycznie w każdych warunkach. Krzew rośnie gęsty i obfity w kwiaty, a jego liście są kolorowe lub zielone – zależne jest to od gatunku. Krzewuszka potrzebuje jednak dobrej jakości ziemi, więc warto podczas sadzenia podsypać ją specjalistycznym podłożem lub kompostem. Krzewuszka bardzo lubi słońce, więc warto znaleźć jej miejsce, gdzie będzie miała do niego dostęp przez długie godziny – im więcej ta roślina ma słońca, tym bujniejsze ma kwiaty. Są jednak gatunki krzewuszki, które świetnie rosną w cieniu, ale kwiaty takich krzewów są mniej obfite i nie tak efektowne. 

Jak dbać o krzewuszkę – podlewanie i nawożenie

Młode krzewy krzewuszki bardzo lubią wodę i po posadzeniu powinno się regularnie i obficie ją podlewać. Kilkuletnie rośliny są już bardziej ukorzenione, przez co nie wymagają tak częstego nawadniania. W okresie suszy i upałów należy pamiętać o odpowiednim podlewaniu krzewuszki, niezależnie na jej wiek. Nie powinno się jednak robić tego w ciągu dnia – podczas gorącego lata należy obficie podlewać rośliny wcześnie rano oraz późnym wieczorem i warto zaznaczyć, że zasada ta nie dotyczy tylko krzewuszki.

odpowiednie podlewanie i nawożenie sadzonek krzewuszki

Krzewuszka lubi glebę o odczynie lekko kwaśnym, do obojętnego – warto wówczas regularnie wzbogacać ziemię kompostem, który najczęściej stosuje się jesienią. Wiosną można zaś wspomóc krzewuszkę specjalistycznym nawozem, który sprawi, że roślina się wzmocni. Wszystko powinno się jednak robić z umiarem, gdyż krzewuszka jest delikatna i nadmierne nawożenie może źle wpłynąć na zimowanie rośliny. 

Podcinanie kluczem do ładnego wyglądu krzewuszki

Kupując sadzonki krzewuszki niezmiernie istotne jest jej podcinanie. Robi się to zazwyczaj w celu usunięcia przemarzniętych, połamanych lub uszkodzonych pędów. Ponadto podcinanie krzewuszki ma na celu utrzymanie rośliny w dobrym stanie i kondycji. Usuwanie pędów krzewuszki wpływa pozytywnie na jej kwitnienie i pozwala na zachowanie krzewu w dobrym, estetycznym wyglądzie. Roślina ta ma tendencję do wypuszczania pędów pokładających się, zbyt gęstych i wybujałych, przez co szybko może zdziczeć i nie wyglądać estetycznie. Mimo, że wytycznych związanych z uprawą krzewuszki jest wiele, nie warto się bać tej rośliny – jest ona niezmiernie łatwa w hodowli, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne mają wpływ na jej wygląd oraz kwitnienie.