Najpiękniejsze ogrody Polski

Zwiedzanie pięknych miejsc, którego celem jest tylko – lub aż – podziwianie ich wspaniałości, jest znane ludzkości od dawna. Niektórzy zwiedzają zabytki architektury, ślady dawnych kultur czy mieszkańców miast, podziwiając ich gust, różne realizacje stylu dominującego w danej epoce, pomysłowe rozwiązania i liczne dzieła sztuki, jakimi z czasem stały się te miejsca. To znakomite pałace, warownie, czasem szańce obronne i forty, latarnie morskie, kamienice, hale targowe, a nawet całe dzielnice niektórych miast.

Inni chętniej podziwiają naturę, znajdując w niej doskonałość, dzikość, nieskrępowany działaniem człowieka rozwój i życie. Spoglądają na poszarpane górskie szczyty, łagodne łąki, tajemnicze lasy, rwące rzeki i wodospady, słuchają szumu morza, oglądają wschody i zachody słońca.

Z połączenia tych dwu pasji – kunsztu człowieka i potęgi natury – zrodziło się zwiedzanie ogrodów, które często powstawały przy kompleksach pałacowych lub jako samodzielne parki, arboreta czy rosaria. Przygotowałam dla was wybór najpiękniejszych moim zdaniem ogrodów w Polsce:

Łazienki Królewskie w Warszawie

To cały zespół pałacowo-ogrodowy założony w XVIII wieku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Warszawie. Całość jest ogromnym parkiem o powierzchni około 76 hektarów. Na tej przestrzeni znajdują się cztery wydzielone ogrody: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, Ogród Modernistyczny i Ogród Chiński. Przy parku znajduje się również Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego.

Łazienki

Park Wilanowski

Ogród w Wilanowie należy do najpiękniejszych w kraju. Stanowi połowę obszaru Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego – obejmuje 45 ha, razem z Jeziorem Wilanowskim i Kanałem Sobieskiego. Jego charakter nawiązuje do ogrodu włoskiego, ale późniejsi projektanci dodali również ogrody angielski, chiński, romantyczny. Szczególny urok Parku zawdzięcza się umiejętnemu wykorzystaniu walorów wodnych otoczenia, co zjednało ogrodom w Wilanowie miano jednego z najpiękniejszych ogrodów wodnych w Europie.

wilanów

Ogrody w Łańcucie

Wokół niezwykłego Zamku w Łańcucie znajdują się ogrody utrzymane w stylu angielskiego parku krajobrazowego. Ich kształt to efekt zabiegań księżny Izabeli Czartoryskiej. Na 36 hektarach znajdują się Ogród Włoski, Ogród Różany oraz Ogród Bylinowy. Oprócz tego niewielkie jezioro, znakomita Oranżeria, pawilon storczyków i romantyczne zakątki.

Łańcut

Zamek Książ

Walory Zamku Książ i otaczających go terenów doceniono do tego stopnia, że cały kompleks stanowi teren Książańskiego Parku Krajobrazowego. Ma powierzchnię 31,55 km2, otacza go otulina o powierzchni 59,35 km2. Zamek zbudowany jest na skale, otaczają go wspaniałe tarasy z ogrodami urządzonymi w stylu romantycznym, francuskim i angielskim. Do terenu Zamku zalicza się również Palmiarnię, przy której oprócz pawilonu roślin egzotycznych można znaleźć ogród japoński, rosarium i ogrody owocowo-warzywne.

ksiaż

To tylko kilka wyjątkowo pięknych miejsc w Polsce, które warto zobaczyć. Oczywiście niewiele osób dysponuje dziś ogrodami o powierzchni kilkudziesięciu hektarów, które można by urządzić z takim rozmachem. Ale dla samej przyjemności oglądania – warto!