Rodzaje ogrodzeń posesji

Kiedy planujemy zainstalować ogrodzenie wokół swojej nieruchomości, jedną z najważniejszych decyzji jakie musimy podjąć jest wybór rodzaju płotu. Typy ogrodzenia różnią się wieloma czynnikami. Zapewniać mają przede wszystkim bezpieczeństwo naszej posesji, jej atrakcyjność wizualną oraz być trwałe.

Ogrodzenia metalowe

Czasami nazywane są też ogrodzeniami z kutego żelaza, jednak niekoniecznie muszą być wykonane z tego materiału. Obecnie są one częściej wykonywane z wysokiej jakości aluminium. Chociaż tradycyjne kute żelazo jest nadal dostępne, będzie ono znacznie droższe.

Takie ogrodzenia wymagają odpowiedniej konserwacji, ponieważ zdarza im się rdzewieć. W przypadku aluminium nie ma takiego problemu. Jest ono lakierowane proszkowo podczas produkcji, co oznacza, że nie trzeba martwić się o malowanie. Jednocześnie jest ono znacznie bardziej delikatne. Łatwo może ulec wgnieceniu w miejscach, które są często użytkowane lub jeśli jesteśmy nieostrożni. Oczywiście uszkodzone elementy ogrodzenia można łatwo wymienić.

Dużo trwalsze są ogrodzenia wykonane z innych tworzyw. Warto zainwestować w bramę czy płot, który dodatkowo jest ocynkowany i powlekany, aby zapewnić jego długowieczność. Sprawia to, że płot będzie nam służył przez wiele lat.

Ogrodzenia panelowe są bardzo łatwe w montażu, a także funkcjonalne. Również ich cena nie jest wygórowana, dzięki czemu pozwala na zaoszczędzeni środków. Dodatkowo, dzięki symetrycznym tłoczeniom, są one niezwykle estetyczne, a sztywność konstrukcji jest lepsza.

W zależności od tego jaki model płotu wybierzemy, może on w różnym stopniu zapewniać prywatność. Siatka czy oddalone od siebie tralki nie zapewnią nam jej wiele, ponieważ będą prześwitywać. Jednak ogrodzenie panelowe z łatwością osłoni nas przed wścibskimi spojrzeniami.

Ogrodzenia drewniane

Tradycyjne ogrodzenie z drewna oferuje piękno korzystania z naturalnych materiałów, które mogą poprawić wygląd naszej posesji. Można je również budować na wiele sposobów, co oznacza, że ​​są wszechstronne. Sztafety mogą być zainstalowane blisko siebie, co zapewni nam dodatkowe bezpieczeństwo i poziom prywatności.

drewniany płot

W zależności od wykonania płoty drewniane mogą być bardzo drogie lub względnie tanie. Wszystko zależy od rodzaju drewna, które wykorzystujemy oraz od wzoru ogrodzenia. Drewniane płoty mogą być pomalowane lub bejcowane na dowolny kolor.

Drewno jest materiałem naturalnym, więc z czasem ulegnie rozkładowi. Kiedy chcemy zapewnić długowieczność takiego ogrodzenia powinniśmy je konserwować, wykorzystując odpowiednie impregnaty i farby. Takie prace powinno się wykonywać regularnie. Pamiętajmy, że ten materiał jest narażony nie tylko na działanie warunków atmosferycznych, ale również na owady czy bakterie powodujące gnicie.

Automaty do bram dwuskrzydłowych i przesuwnych

Wartym rozważenia dodatkiem do ogrodzenia czy panelowego czy nowoczesnego ogrodzenia panelowego jest brama wjazdowa z napędem. Dodatkowa funkcjonalność, dzięki zamontowaniu automatu do bram przesuwnych czy dwuskrzydłowych pozwoli na oszczędność czasu, a także zachowanie wygody, ponieważ wysiadanie z auta celem otwarcia bramy już nie będzie konieczne. Automatyczna brama wjazdowa może być zarówno przesuwna, jak i dwuskrzydłowa, wszystko zależy tak naprawdę od możliwości inwestora, a także dostępnego na posesji miejsca.