Przygotuj swoją działkę do sezonu – checklista

Wiosna to szczególny czas, kiedy to przychodzi pora na gruntowne porządki na działce. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z dbaniem o ogród i niekoniecznie wiesz, od czego zacząć, przyjrzyj się poniższej checkliście, po czym ruszaj zająć się swoim małym rajem.

Uporządkuj wszelkie szopy i komórki

Nie ma nic gorszego, niż zagracone, stare i zaniedbane szopy, które psują wizerunek nawet najpiękniejszego ogrodu. Dlatego też, aby temu zapobiec, zadbaj o uporządkowanie takich miejsc. Usuń stare, niepotrzebne przedmioty i napraw te, które jeszcze z powodzeniem nadają się do użytku. Odmaluj budynki gospodarcze od zewnątrz, niech one również będą dekoracyjnym elementem Twojej działki.

Niekiedy potrzebne są bardziej zaawansowane porządki, przy których przyda się pomoc fachowców. Jeśli zatem borykasz się np. z inwazją szczurów, insektów lub masz inny powód, by nie móc wykonać sprzątania samodzielnie, rozważ skorzystanie z pomocy fachowca.

Przygotuj narzędzia ogrodnicze

Nie zawsze to robimy, a jest to niezwykle ważne. Narzędzia muszą być odpowiednio przygotowane nie tylko po to, by prace porządkowe przebiegały sprawniej, lecz też były bezpieczniejsze. Usuń z narzędzi rdzę, zadbaj o to, by były zaostrzone i pozbądź się tych narzędzi, które nie nadają się już do użytku. Czy to już wszystko?

W sezonie zimowym, gdy narzędzia nie są potrzebne, na zanieczyszczeniach pozostałych z poprzedniego sezonu mogą rozwijać się grzyby, a do tego owady mogą składać swoje jaja. Aby uniknąć roznoszenia ich po roślinach, narzędzia muszą być idealnie czyste.

Usuń uschnięte szczątki roślin

Zanim przystąpisz do sadzenia nowych kwiatów, pozbądź się uschniętych resztek z poprzedniego roku. Dobrze zgrab trawę, by pozbyć się suchych źdźbeł. Wykorzystaj czas, w którym lepiej widać ułożenie rośliny i zadbaj o kształt drzewek i krzewów. Przycinanie jest szczególnie wskazane w przypadku niektórych roślin, dlatego że stymuluje je do wypuszczania większej ilości kwiatów. Uważaj jednak, by nie usunąć świeżych pędów.

Sprzątanie działek1

Zadbaj o przygotowanie gleby

Po zimie ziemia potrzebuje trochę pomocy, zanim będzie w stanie wykarmić nowo posadzone w niej rośliny. Jeśli jeszcze nie wiesz, które rośliny najlepiej przyjmą się w Twoim ogrodzie, możesz oddać próbkę gleby do badań. Dzięki temu nie stracisz czasu na pielęgnację tych roślin, które na Twojej działce nie mają szansy na przetrwanie.

Wykonaj takie zabiegi jak rozluźnianie gleby, czyli wykop dołek na głębokość ok. 30 cm i zasyp go kompostem, po czym zagrab i podlej glebę. Jest to jedynie przykładowy zabieg, przygotowanie gleby w pełni to zupełnie oddzielny temat, którym również warto się zainteresować, aby ogród był zachwycający w nowym sezonie.

Wybierz rośliny do ogrodu

Dużo zależy od Twoich upodobań, lecz jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, poproś o poradę np. w sklepie ogrodniczym. Tam dowiesz się m.in. tego, jakich roślin nie wolno sadzić obok siebie, ile każda z nich potrzebuje światła itd. Na ogół zalecenia dotyczące sadzenia znajdują się na opakowaniach nasion, zatem nie powinno to być zbyt skomplikowanym zadaniem.

Sprzątanie działek

Przygotuj kącik wypoczynkowy

Działka to nie tylko miejsce, w którym będziesz sadzić rośliny, pielić chwasty i kosić trawę – potrzebujesz też kącika, w którym w każdej chwili zażyjesz odpoczynku. Przygotowanie takiego miejsca szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom DIY. W sieci i licznych poradnikach znajduje się mnóstwo pomysłów na to, jak w prosty sposób zaaranżować taras, altanę, huśtawkę lub wymyślić coś zupełnie innego. A może Twoje pomysły są jeszcze lepsze, niż to, co widujesz na stronach? Nie czekaj zatem i przystąp do dzieła!

Nowa działka na nowy sezon – to nie musi być trudne!

Przygotowanie ogrodu działkowego niekoniecznie musi być ciężką i żmudną pracą – wręcz przeciwnie, może stać się czystą przyjemnością. Praca w ogrodzie to czas na bliższy kontakt z naturą, którego na co dzień brakuje wielu z nas. Dlatego też, aby wykorzystać go jak najlepiej, zaplanuj swoje prace i odmień swoją działkę nie do poznania!

Jeśli chcesz, możesz powierzyć wszystkie działania profesjonalistom, którzy najważniejszą i najtrudniejszą część pracy wykonają za Ciebie. Skorzystaj z pomocy firmy Vector Usługi – sprzątanie działek Łódź:

Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź
WWW: https://vector-uslugi.pl/
E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
Telefon: 725 392 578