Poradnik – jak pielęgnować ogród?

Kompletny poradnik dotyczący tego, jak należy pielęgnować ogród, zależy oczywiście od tego, jakie sadzimy w nim rośliny i jakie elementy dodatkowe się tam znajdują (np. oczko wodne). Istnieje jednak garść porad, które sprawdzą się praktycznie w każdym ogrodzie, by był on zawsze piękny i zadbany.

Najważniejsze aspekty pielęgnacji trawnika

Aby był on zawsze piękny i zielony, konieczne jest pamiętanie o ważnych zabiegach pielęgnacyjnych. Wymienienie ich wszystkich byłoby tematem na osobny artykuł, zatem wymienimy pokrótce kilka najważniejszych zabiegów wraz z krótkim opisem.

  • Dosiewki. Twój trawnik miejscami ma prześwity? Jest to czas na dosiewanie. Najlepiej zrobić to z użyciem tych samych nasion co przy zakładaniu trawnika. Po rozrzuceniu nasion na trawniku warto je przykryć na kilka dni folią, aby przyspieszyć kiełkowanie i ochronić je przed wydziobaniem przez ptaki.
  • Wertykulacja. Wykonuje się ją wczesną wiosną po pierwszym koszeniu trawy. W najprostszych słowach jest to zagrabienie z trawnika zaschniętych resztek trawy, zapewniając młodym kępkom miejsce na rozwój.
  • Aeracja. Również wykonuje się ją po skoszeniu trawy i po jej podlaniu. Czekamy, aż woda dobrze wsiąknie w glebę, a wierzchnia warstwa będzie zupełnie sucha. Aeracja polega po prostu na nakłuwaniu powierzchni, co pomaga pobudzić trawę do wzrostu i zwiększyć jej elastyczność, a także zwiększyć masę korzeniową. Zabieg ten wykonujemy wczesną wiosną i późnym latem. Na małych trawnikach dobrym rozwiązaniem będą specjalne kolce do butów, dostępne już za ok.30 zł.
  • Piaskowanie. Wykonujemy je po aeracji i wertykulacji, przyczyniając się do poprawy przepuszczalności gleby, rozwoju nowych korzeni i pędów.

To naturalnie nie wszystkie zabiegi. Pamiętamy również o nawożeniu, wapnowaniu, a także oczywiście o regularnym koszeniu, podlewaniu i zwalczaniu chwastów.

Nawadniamy ogród z głową

Ma to szczególne znaczenie podczas upałów. Jeśli będziemy wiedzieli, jakie ilości wody dostarczać roślinom ogrodowym, pomoże to zmniejszyć koszty utrzymania ogrodu, a także ułatwić jej pobór przez system korzeniowy. Co ciekawe, lepsze jest podlewanie roślin nieco rzadziej, lecz bardziej obficie. Pamiętamy też, by podlewać rośliny wieczorem. Podlewanie ogrodu w środku upalnego dnia powoduje szybkie odparowanie wody z rośliny, co jej wcale nie pomoże. Aby zmniejszyć częstotliwość podlewania ogrodu, warto rozważyć ściółkowanie. Ma ono nie tylko charakter dekoracyjny, lecz także pozwala ochłodzić glebę latem i ogrzać ją zimą, a także spowolnić odparowywanie wilgoci.

Przycinanie roślin i drzew

Zabieg ten ma nie tylko charakter estetyczny, dzięki któremu nadajemy drzewom i krzewom pożądany kształt. Cięcie i przycinanie umożliwia m.in. zapobieganie rozprzestrzenieniu się infekcji na całą roślinę, a także pomaga zapewnić wygodę i bezpieczeństwo użytkownikom ogrodu.

Pielęgnacja oczka wodnego

Jeśli masz w swoim ogrodzie takie dodatki, warto zadbać o ich estetyczny wygląd. Głównie jednak będzie chodziło o usunięcie ewentualnych chwastów i martwych części roślin wodnych, które w przeciwnym razie mogą zacząć gnić. W sezonie jesiennym największym kłopotem mogą być spadające liście, dlatego albo regularnie wyławiamy je siatką, albo przykrywany oczko. Najważniejsze jest to, by dno zbiornika było czyste. Dbając w odpowiedni sposób o oczko wodne, oszczędzisz sobie przykrych zapachów w ogrodzie.

Zależy Ci na pięknym ogrodzie, lecz pielęgnacja ogrodu jest Ci obca lub zwyczajnie nie masz na to czasu? Warto pomyśleć o skorzystaniu z usług firmy, która wszelkie niezbędne prace wykona za Ciebie.