Nowość w Twoim ogrodzie – truskawki frigo

Truskawki, po które tak chętnie sięgamy, mają ciekawą sięgającą zamierzchłych czasów historię. Roślina ta powstała w XVIII wieku w wyniku skrzyżowania pochodzącej ze wschodniej Ameryki Północnej poziomki wirginijskiej z chilijską. Proces ten zaszedł całkowicie przypadkowo.

Obecnie jest chętnie uprawianą w Europie Środkowej rośliną, chociaż, co ciekawe, ich największym producentem są Stany Zjednoczone.

Polska produkcja pod względem wielkości plasuje się na siódmym miejscu na świecie. Wynosi ona średnio 1100tys ton. Uprawa pozwala uzyskać słodkie i aromatyczne owoce, które chętnie wykorzystywane są w sztuce kulinarnej. Truskawki mimo, że są niskokaloryczne, posiadają wiele cennych substancji min, minerałów takich jak cynk, fosfor, magnez, oraz witamin z grupy A, B a w szczególności C.

Nawet niezainteresowane uprawą osoby doskonale zdają sobie sprawę, że istnieje wiele odmian truskawek. Każda z nich charakteryzuje się odmiennymi cechami smakowymi oraz tymi związanymi z uprawą. Co ważne istnieją także różne sadzonki tych roślin. Można rozróżnić dwie grupy do których zaliczają się sadzonki zielone oraz sadzonki frigo. Te drugie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Co odróżnia je od pozostałych?

Sadzonki uprawy frigo są często wykorzystywane podczas tzw. uprawy sterowanej. Decydując się na zasadzenie właśnie tego rodzaju sadzonek, możemy dokładnie rozplanować zbiory owoców, oraz ich prawdopodobną wielkość. Pozwala nam to zbierać truskawki praktycznie przez cały sezon. Czym charakteryzują się owe sadzonki?

Sadzonki odmiany frigo pozyskiwane są późną jesienią, a następnie przechowuje przez okres zimy w specjalnych chłodniach zapewniających odpowiednią temperaturę. Zakupić je można już pod koniec zimy. Sadzonki truskawek frigo charakteryzują się znacznie wyższym poziomem wytrzymałości, oraz pozwalają na szybkie uzyskanie plonu. Posadzone w średnio wilgotnym podłożu przyjmują się niemal w 100%.

truskawski frigo

Sadzonki frigo można z powodzeniem uprawiać na dużej plantacji jak i w przydomowym ogródku. Odmiana ta świetnie przyjmuje się i gwarantuje szybki wzrost oraz zadowalające plony. Jeśli zdecydujemy się na frigo warto dobrze rozplanować kiedy chcemy uzyskać owocowanie. Jeśli chcemy w tym samym roku posadzić roślinę i uzyskać truskawki, sadzonki należy wsadzić w ziemię między majem a lipcem. W sytuacji kiedy nie zależy nam na tak szybkim uzyskaniu owoców, możemy posadzić rośliny na początku sierpnia lub później. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, należy pamiętać o regularnym obrywaniu kwiatów, ponieważ nawet kiedy przekształcą się one w owoc, nie zdąży on dojrzeć ze względu na zbyt niską temperaturę oraz brak wystarczającej ilości słońca.

Odnośnie wymagań glebowych, sadzonki frigo nie potrzebują odmiennych warunków.

Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku gleby żyzne, o lekko kwaśnym odczynie. Powinny być lekkie i przepuszczalne. Jeśli planujemy posadzić frigo na wykorzystywanej wcześniej glebie, warto poddać ją odchwaszczaniu i przekopaniu. Dzięki temu sadzonki nie osiądą w ziemi i nie odsłonią systemu korzeniowego. Sadzonki frigo zasadzamy głęboko tak by były ledwo widoczne na powierzchni. Po ich posadzeniu nadają się one do kilkuletniej uprawy, jednak warto wiedzieć, że w następnych latach będą się one zachowywały jak tradycyjnie hodowane truskawki.

Mimo, że sadzonki frigo świetnie się przyjmują i mogą wydawać się łatwe w uprawie, zazwyczaj są wykorzystywane przez profesjonalistów do masowej hodowli. Mają oni możliwość zapewnienia roślinom stałych warunków poprzez zastosowanie szklarni lub tunelów. Określona wilgotność powietrza czy temperatura gwarantuje uzyskanie określonej wielkości zbiorów.