Niech Twoja pergola ogrodowa zakwitnie!

Pergola to ciekawy element dekoracyjny, który dodaje wyjątkowego charakteru przestrzeni zielonej wokół domu. Sama konstrukcja prezentuje się bardzo ciekawie i może służyć jako osłona przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, która zapewni na tarasie lub w ogródku odrobinę intymności i spokoju. Jednak, aby pergola dawała jeszcze więcej prywatności, warto obsadzić ją pnącymi roślinami, które za pomocą swoich liści i okazałych kwiatów będą ozdobą oraz osłoną jednocześnie.

Dlaczego warto zainwestować w pergolę?

Klasyczna pergola wykonana z drewna wysokiej jakości to doskonała ozdoba do praktycznie każdego ogrodu. Może stanowić stelaż pod domek ogrodowy lub namiot, a także zdobić narożniki oraz krawędzie tarasu. Taka konstrukcja to idealny sposób na wydzielenie przestrzeni na wypoczynek, w której zarówno domownicy, jak i ich goście, będą mogli relaksować się po ciężkim dniu. Taka instalacja doskonale też prezentuje się samotnie, postawiona w kącie lub na środku ogrodu i otoczona bujną roślinnością. Tworzy wtedy naprawdę okazałą dekorację, która przyciąga wzrok zarówno zaproszonych do ogrodu gości, jak i sąsiadów.
Na rynku dostępny jest szeroki wybór pergoli o różnych kształtach, rozmiarach oraz kolorach. Najpopularniejsze są eleganckie, ale jednocześnie nowoczesne modele wykonane z drewna o różnych barwach. Mniej popularne są modele wykonane z metalu oraz z technorattanu, który choć doskonale sprawdza się jako materiał na zewnątrz, to jednak o wiele lepiej prezentuje się, gdy wykonane są z niego meble. Dużą zaletą pergoli jest ich uniwersalność. To ozdoba, która odnajdzie się zarówno w małym, jak i dużym ogrodzie, a także na tarasie. Doskonale pasuje do domów nowoczesnych oraz tych wykończonych w bardzo klasycznym stylu. Jeśli dodatkowo zostanie obsadzona kwiatami, to na pewno uda Ci się stworzyć wyjątkową instalację ogrodową, która nada Twojemu przydomowemu ogrodowi niesamowitego charakteru.

Jakie rośliny nadają się na pergolę?

pergolaDoskonałym pomysłem, który będzie uzupełnieniem konstrukcji pergoli, jest obsadzenie jej bujną roślinnością o dużych liściach oraz pięknych kwiatach. Na pergoli najlepiej będą prezentowały się rośliny pnące, które po kratce z drewna lub metalu będą wiły się i oplatały, tworząc przepiękną, bardzo misterną konstrukcję. Jeśli zależy Ci tylko na pięknych liściach, to Twoje wymagania idealnie spełnią rośliny, takie jak na przykład winobluszcz pięciolistkowy lub winobluszcz trójklapowy. Zarówno jedna, jak i druga odmiana ma okazałe liście, które w okresie jesiennym przebarwiają się na czerwono, odmiana pięciolistkowa na szkarłatnoczerwoną barwę, a trójklapowa na jasną czerwień. Doskonale sprawdzi się też bluszcz pospolity, który posiada bardzo okazałe ciemnozielone liście o delikatnym połysku oraz winorośl japońska, której liście jesienią stają się szkarłatnopurpurowe.
Jeśli chcesz, aby Twoja pergola poza liśćmi posiadała okazałe kwiatostany lub owoce, to wybór pnących roślin wieloletnich o takich cechach również jest całkiem spory. Miłośnicy zielonych liści ozdobionych z niewielką ilością kwiatów na pewno zainteresują się rośliną o nazwie clementis, która potocznie nazywana jest powojnikiem wielkokwiatowym, który nie kwitnie obficie, ale przez bardzo długi czas: aż od maja do końca września. Pięknie na pergoli będzie prezentować się również milin amerykański, a także wiciokrzew, który ma okazałe kwiatostany, a następnie pojawiają się na nim owoce, o których należy pamiętać, że są trujące oraz glicynia. Do roślin kwitnących, które doskonale nadają się na pergolę, należy również wisteria, która uważana jest za jedno z najbardziej okazałych pnączy na świecie. Z kolei, jeśli chodzi o krzewy, które mają owoce, to doskonale sprawdzą się bluszcz właściwy oraz aktinidia chińska.

Pomoc w dobraniu roślin do pergoli

Jest wiele firm ogrodniczych, które oferują założenie pergoli oraz dobraniu do nich roślin. Jedną z takich firm jest Verano, która oferuje usługi ogrodnicze w Warszawie i okolicy. Specjaliści pomagają zaprojektować i założyć przestrzeń w ogrodzie. Ponadto również w dobraniu elementów małej architektury oraz w pielęgnacji zieleni.