Najskuteczniejsze środki ochrony roślin

Środki ochrony roślin to grupa substancji wykorzystywana do ochrony upraw przed wpływem działania szkodników i czynników, które mogą zagrozić poprawnemu rozwojowi i wzrostowi roślin. Dedykowane są zarówno do stosowania w wielkopowierzchniowych gospodarstwach wyspecjalizowanych, jak i małych prywatnych uprawach rolnych i ogrodach. Co do nich zaliczamy? Jak działają i dlaczego warto je mieć w swoich zbiorach?

Fungicydy – skuteczna ochrona przed grzybami

Fungicydy to zaawansowane chemiczne środki grzybobójcze, których aktywne działanie uzyskuje się przez połączenie związków organicznych siarki i miedzi. Wykazują silne działanie hamujące rozwój, oddychalność i wzrost grzybów, przez uniemożliwienie biosyntezy białek pasożyta. W rolnictwie i ogrodnictwie z powodzeniem stosowane są jako środek interwencyjny, zwalczający, jak i profilaktyczny. Dodatkowo fungicydy stymulują procesy odpornościowe w zaatakowanej przez grzyb roślinie.

Herbicydy – pestycydy o szerokim zastosowaniu

Herbicydy to zaawansowane i jedne z najsilniej działających pestycydów, wykorzystywanych do odchwaszczania selektywnego lub totalnego. Znalazły zastosowanie w rolnictwie, przemyśle, taborze kolejowym, jak i małym ogrodnictwie. Ich błyskawiczne i bardzo skuteczne działanie czyni je środkiem żrącym i bardzo trującym. Herbicydy z powodzeniem i doskonałą precyzją niszczą zarówno chwasty w fazie kwitnienia o silnym ukorzenieniu, jak i te będące dopiero w fazie kiełkowania. Wykazują przedłużone działanie, dlatego nadają się do totalnego odchwaszczania dużych powierzchni przeznaczonych pod uprawy. W zależności od rodzaju mogą być stosowane doglebowo lub dolistnie. Występują pod postacią granulatu, proszku, płynu, koncentratu.

Insektycydy – środki owadobójcze

Insektycydy, czyli pestycydy dedykowane do zwalczania insektów i szkodników na poziomie całkowitym, lub skutecznie ograniczając ich rozród, zmniejszając tym samym populację występowania. Stosowane są zarówno w rolnictwie, magazynach i halach z żywnością, jak i w mieszkaniach. Działanie insektycydów w zależności od formy środka i zjawiska szkodliwego działania insektów trwa do 14 dni. Bez względu na populację szkodników wskazane jest kilkukrotne użycie pestycydu, uwzględniając przerwy wegetacyjne. Insektycydy z powodzeniem mogą być stosowane zarówno na roślinach ozdobnych, jak i jadalnych, bez szkodliwości dla uprawy. Szeroki wybór produktów pozwala na dobór środków działających totalnie, jak i tych o działaniu selektywnym, ukierunkowanym na konkretne szkodniki. Dzięki temu nie mają one szkodliwego wpływu na owady pożyteczne, ptaki i środowisko. W zależności, od zastosowanych w nich substancji aktywnych, działają powierzchniowo, wgłębnie lub systemicznie.

Adiuwanty – wzmacnianie skuteczności biologicznej

Adiuwanty, czyli wspomagacze zwiększające skuteczność działania substancji aktywnych zawartych w środkach ochrony roślin. Efektywność uzależniona jest od rodzaju herbicydu, dawki adiuwantów, jak i fazy rozwojowej chwastów.

Jak działają?

  • Zwiększają przyleganie kropel cieczy pestycydów do liści,
  • powodują idealne pokrycie substancją, całej powierzchni blaszki liściowej,
  • zmniejszają napięcie powierzchniowe cieczy stosowanej do odchwaszczania,
  • uodparniają herbicydy na działanie deszczu i silnej rosy, zapobiegając zmywaniu ich z powierzchni liści,
  • obniżają zużycie preparatu aktywnego o 20-25%.

Regulatory wzrostu

Regulatory wzrostu to grupa środków chemicznych stosowanych w celu przyspieszenia procesów metabolicznych odpowiedzialnych za wzrost i rozwój rośliny. Znalazły zastosowanie szczególnie przy uprawie zbóż. Wykazują silne działanie ochronne przed wszelkimi chorobami grzybowymi i pleśnią.  Dodatkowo zwiększają zdolność upraw do przezimowania, wzmacniając ich korzenie i łodygi. Ponadto uodparniają roślinę na często niekorzystne i zmienne warunki atmosferyczne. Regulatory wzrostu w żaden sposób nie ingerują w proces kształcenia się ziaren i ostateczną wielkość kłosa.