Meble ogrodowe z drewnianych palet – jak zabezpieczyć meble z palet?

Z palet można wykonać oryginalne meble ogrodowe. Z tych elementów można zrobić wygodne siedzisko lub fotel. W efekcie można cieszyć się fantastycznym komfortem na świeżym powietrzu. W celu zrobienia takiego siedziska należy wyposażyć się w trzy palety. Dwie z nich będą podstawą, a trzecia będzie służyła jako oparcie. Oczywiście trzeba też zadbać o miękkie poduchy. Z palet można wykonać także stół, budę dla psa, czy też huśtawkę, a nawet kwietnik. Wiele osób decyduje się również na regały, mini warzywniak lub organizer na narzędzia. Tak naprawdę to jest wiele możliwości, a ograniczeniem wyłącznie wyobraźnia.

Na jakie uszkodzenia narażone są meble ogrodowe z palet?

Meble ogrodowe z palet narażone są przede wszystkim na działanie czynników atmosferycznych i wilgoci. Może to doprowadzić do uszkodzenia palet i wytworzenia się pleśni. Ponadto meble z palet mogą pękać.

Jak dbać o meble z drewnianych palet?

Meble z palet powinny być przede wszystkim odpowiednio przechowywane. Muszą być one trzymane w miejscu suchym, czyli wolnym od wilgoci. Istotne jest również to, aby odpowiednio zabezpieczyć meble z palet. W pierwszej kolejności drewno należy oszlifować. Dzięki temu powierzchnię uwolni się od drzazg i innych wystających elementów. Do tego działania przyda się papier ścierny. Może to być też szlifierka. Później trzeba zaaplikować kolejne warstwy ochronne.

W przypadku mebli ogrodowych zalecane jest zastosowanie farb, dzięki temu materiał będzie dobrze zabezpieczony przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, promieniowanie słoneczne, czy też wahania temperatury. Ostatnim działaniem zabezpieczającym jest konserwacja. Meble trzeba dobrze odkurzyć, umyć i osuszyć. W dalszej kolejności meble pokrywa się impregnatem. Meble ogrodowe wymagają, aby taki zabieg był powtarzany raz na rok. Przed  sezonem zimowym meble z palet trzeba dokładnie osuszyć i trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Z jakiego drewna najlepiej wybrać palety do ogrodu?

Produkcja palet prowadzona jest  z sosny, świerku, topoli, brzozy, czy też olchy czarnej. Najczęściej spotyka się jednak palety sosnowe. Jest to podyktowane tym, że drewno iglaste jest dużo tańsze od liściastego. Dlatego najczęściej z nich robi się palety. Istotne jest też to, że drewno paletowe poddaje się obróbce cieplnej i impregnacji. Dzięki temu jest ono doskonale zabezpieczone przed owadami i gniciem. Takie drewno ma także dobrą ochronę przed szkodnikami.

O czym należy pamiętać, decydując się na meble ogrodowe z palet?

Meble z palet są niezwykle oryginalne. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że decydując się na takie rozwiązanie, trzeba wybrać palety, które są w dobrym stanie. Dzięki temu wytrzymają one dłużej. Muszą być one pozbawione wad. Palety nie mogą być ani uszkodzone, ani popękane. Należy je też odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu trzeba je dobrze oczyścić, wyszlifować, pomalować farbą, a na koniec zabezpieczyć impregnatem. Muszą być one oczywiście dobrze wyschnięte. Wówczas można dopiero połączyć ze sobą wszystkie części mebla. Raz na rok należy je też zabezpieczać przed działaniem negatywnych warunków atmosferycznych.

Meble z palet stanowią świetny sposób na odmianę ogrodu i zapewnienie użytkownikom prawdziwej wygody. Z pewnością zachwycą gości i pomogą wprowadzić przytulną atmosferę. Ogród z nimi w roli głównej będzie prezentował się niepowtarzalnie.