Jak zaprojektować idealny ogród niezależnie od jego rozmiaru?

Dom z ogrodem to marzenie wielu Polaków. Jednak wolna przestrzeń wokół domu musi być odpowiednio zagospodarowana, aby mogła dobrze spełniać swoją funkcję. Powinny znaleźć się w niej rośliny oraz odpowiednio duża strefa do wypoczynku, a także różne formy małej architektury, które urozmaicą całość. Jak zaplanować ogród obok domu, aby prezentował się naprawdę okazale? Jak rozmieścić rośliny przed domem oraz jakie gatunki wybrać, aby na pewno dobrze rosły w konkretnym miejscu? Dowiedz się więcej na ten temat i zaprojektuj idealny ogród, który spełni oczekiwania wszystkich domowników i zachwyci gości. 

Rozsądnie zagospodarowana przestrzeń to klucz do idealnego ogrodu przed domem

Przestrzeń przeznaczona na przydomowy ogród może mieć różne kształty oraz rozmiary. Projektowanie idealnego ogrodu, warto więc zacząć od zmierzenia dokładnie posiadanego metrażu, aby wiedzieć, z jakim obszarem do zagospodarowania masz do czynienia. Po przeprowadzeniu tej czynności należy określić swoje potrzeby. Czy ogród obok domu ma być miejscem do relaksu i funkcjonalną przestrzenią dla dzieci do zabawy? Czy może jednak marzysz o ogrodzie z dużą ilością drzew, a  także wyznaczonym kącikiem do własnej uprawy warzyw lub ziół? Określenie funkcji, jaką ma spełniać ogród oraz wydzielenie stref, które mają być przeznaczone pod konkretne rzeczy, to podstawa projektowania ogrodu zarówno samodzielnie, jak i z projektantem.

duży ogród
Pozwól zadbać profesjonalistom o Twoją zieloną przestrzeń i ciesz się wyjątkowym miejscem dla siebie i swoich bliskich – korzystając z usług ogrodniczych w województwie podkarpackim.

Ustalając przeznaczenie ogrodu, dobrze jest pamiętać, jak duża jest działka. Niestety może okazać się, że jest ona zbyt mała, a więc konieczne będzie zrezygnowanie z jakiegoś elementu, aby nie zagracić posiadanej przestrzeni. Nie zmienia to faktu, że nasza działka w dalszym stopniu może być przytulna i funkcjonalna. W przypadku dużych ogrodów przydomowych pole do popisu jest większe, ale zadanie wcale nie jest łatwiejsze, ponieważ należy bardzo starannie dobierać elementy drobnej architektury oraz roślinność, aby całość nie wydawała się pusta i niedopracowana. Dlatego też należy odpowiednio przemyśleć, co naprawdę musi znajdować się w ogrodzie oraz z czego w przypadku braku miejsca warto zrezygnować albo co jednak dodać, jeśli przestrzeni jest aż nazbyt dużo.

Skorzystaj z fachowego wsparcia profesjonalnego biura projektowego

Samodzielne zaprojektowanie ogrodu przydomowego może wydawać się zadaniem błahym, jednak w rzeczywistości wcale nie jest takie łatwe. Pierwszą przeszkodą jest podzielenie przestrzeni na funkcjonalne strefy. Drugą dobranie roślinności do ogrodu w taki sposób, aby nie tylko była ona efektowna, ale również odpowiednio dopasowana do stanowiska i gleby. Niektóre rośliny są idealne na stanowiska słoneczne i sprawdzą się w ogrodach południowych, a inne z kolei idealnie sprawdzą się w zacienionych miejscach w okolicy dużych drzew lub od północnej strony. Dopasowanie roślin do stanowiska jest niezwykle istotne, ponieważ w przeciwnym razie nie będą się one poprawnie rozwiać i po prostu szybko obumrą, zamiast cieszyć oczy przez długie lata. Kolejną istotną kwestią jest wykonanie profesjonalnego systemu nawadniającego, dopasowanego do potrzeb domowników oraz przede wszystkim do potrzeb roślin.

Aby uniknąć popełniania błędów podczas aranżacji ogrodu, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego projektanta ogrodów, który pomoże Ci zagospodarować dostępną przestrzeń oraz wyposażyć ją w odpowiednią roślinność i systemy nawadniające. Z pomocą biura projektowego dopasujesz ogród do swoich potrzeb oraz znajdziesz rośliny ogrodowe, które nie tylko będą przepiękne i będą zachwycać kolorami oraz kształtami, ale także dobrze się przyjmą i będą pięknie i zdrowo rosły. Z pomocą specjalistów projektowanie ogrodu będzie szybkie, przyjemne, i na pewno efektowne.