Jak zacząć układanie kostki w ogrodzie?
Chcąc profesjonalnie wykonać swój ogród trzeba odpowiedzieć wpierw na pytanie co należy zrobić najpierw, a z czym można poczekać. Tak jak domu nie buduje się od komina, tak samo trawy nie należy siać przed wyłożeniem kostki brukowej w ogrodzie. Od czego zatem zacząć? Oczywiście od dobrego zaprojektowania terenu. Można do tego celu wykorzystać architekta krajobrazu, albo zaczerpnąć wiedzy z czasopism związanych z ogrodnictwem.
Gdzie szukać doradztwa w układaniu kostki brukowej?
Korzystając z pomocy profesjonalisty na pewno zaoszczędzić można mnóstwo czasu, ponieważ nie trzeba samodzielnie zastanawiać się nad tym do czego konkretnie ma służyć i jak wyglądać ma działka, jakie mają być nawierzchnie: czy będzie potrzebna kostka brukowa czy zostanie wykorzystany inny materiał do wykonania różnorakich ścieżek, podjazdów i tym podobnych. Wszystkim tym zająłby się architekt; ale nie tylko tym. Pomógłby również w rozmieszczeniu i dobraniu poszczególnych roślin. To wszystko należy wykonać na pierwszym etapie prac. Gdy on się zakończy i ma się już gotowy projekt w ręce, można przejść do kolejnego stadium działania, czyli do przygotowania terenu. Trzeba nawieźć odpowiedniej dla roślin ziemi, w miejsca gdzie będzie ona potrzebna (jest to równocześnie czas wyznaczania powierzchni na rośliny, trawę, ścieżki), usypać podjazd czy ozdobne pagórki, ale także wyrównać cały obszar wokoło budynku. Niektórzy życzą sobie oczko wodne.
To jest właśnie moment także do tego, by wykopać dół na ewentualny ogrodowy stawik. I tu się kończy kolejna faza działania. Można zatem przejść dalej i zadbać o to, by ogród miał odpowiedni system nawadniania (nie zawsze bowiem jest czas na to, by regularnie ogród podlewać) oraz przekopać glebę (jeśli jest taka potrzeba należy dodać do niej wapna; dzięki takiemu zabiegowi stanie się ona mniej kwaśna). Po wykonaniu tych wszystkich prac, nadchodzi czas na to co najprzyjemniejsze (a przynajmniej tak się wydaje), czyli sadzenie roślin (wcześniej odpowiednio wybranych i dobranych według własnych upodobań), wykładanie kostki brukowej i na samym końcu można zabrać się za zasianie trawy lub jeśli ktoś woli, zakupić gotową trawę w rolkach. Wtedy wystarczy zwoje odwinąć i ogród niemal gotowy.
Co potrzebne jest nam na koniec?
Do pełni wykończenia terenu potrzebne jeszcze jest rozmieszczenie mebli ogrodowych i wszelkich dodatków (jeśli takowe są), takich jak: altanki, pergole, czy palisady. Po zakończonych pracach w ogrodzie nie pozostaje nic innego, jak zaprosić bliskich, by wspólnie cieszyć się powstałym otoczeniem wokoło domu. A co, jeśli zależy komuś tylko na jakiejś zmianie w swoim ogrodzie? Można wtedy zaproponować wymianę nawierzchni i ułożenie w jakiś specjalny wzór kostki brukowej. Ostatnimi czasy branża brukarska bardzo się rozwinęła i posiada bogatą ofertę różnorakich kostek różniących się nie tylko wytrzymałością, fakturą czy grubością, ale też kształtem i kolorem. Dzięki temu ze zwykłej nawierzchni można wyczarować bajeczny trotuar, podjazd lub miejsce na grilla. A wszystko za sprawą dobrze dobranej i pięknie ułożonej kostki brukowej.