Ile kosztuje zakładanie ogrodu?

Koszty urządzania ogrodu zależą od wielu czynników. Inne koszty poniesiemy, jeśli tylko posadzimy kilka roślin w ogródku, a zupełnie inne, jeśli zapragniemy mieć profesjonalnie zaprojektowany, nowoczesny ogród od podstaw, z systemem nawadniania oraz piękną altanką. Ile zatem kosztuje założenie ogrodu rodem ze zdjęć? Poniżej opis prac wraz z szacowanymi kosztami.

Etapy zakładania ogrodu

Pamiętajmy o tym, że poszczególne czynności, związane z zakładaniem ogrodu, muszą być wykonywane w określonej kolejności. Poniżej prawidłowa kolejność przebiegu prac ogrodowych, wraz z szacowanymi kosztami.

Oczyszczenie i wyrównanie ogrodu

Zakończenie prac budowlanych wymaga uporządkowania terenu, a także nierzadko usunięcia z niej chwastów, czasem również wyrównania. Ten etap prac możemy wykonać sami, lecz jeśli teren jest naprawdę nierówny, lepiej będzie zatrudnić fachowców.

Koszt usługi jest zależny od metrażu, regionu kraju oraz prac, jakie należy przeprowadzić. Samo oczyszczenie terenu może wahać się w przedziale od kilkuset złotych do kilku tysięcy, zaś jeśli mowa o równaniu terenu, ceny wynoszą 2-4 tys., w przypadku ogrodu o powierzchni 500m2.

System oświetlenia i nawadniania

System oświetlenia i nawadniania to coraz częściej nie kaprys, lecz podstawa w zakładaniu ogrodu. W przypadku systemu nawadniającego koszty mogą sięgać nawet do 8 tys., a jeśli mowa o systemie oświetlenia, to zapłacimy około 35 zł za mb kabla, a do tego doliczamy koszty montażu lamp, 150 zł/sztuka.

Siatki na krety

Krety są pod ochroną, dlatego też nie wolno ich zabijać. Mamy jednak możliwość zabezpieczenia się przed nimi. Zanim wysiejemy trawnik, warto zakopać pod nim specjalną siatkę na krety, która uniemożliwi zwierzętom przedostanie się do ogródka. Siatka nie robi im krzywdy, a zwyczajnie zmusza do znalezienia innego miejsca. Koszt montażu siatki na krety zależy od tego, na jaki rodzaj trawnika się z decydujemy (z siewu lub z rolki). Przy trawniku z rolki będzie to koszt 7 zł/mb, a przy trawniku z siewu 20 zł/mb.

Architektura ogrodowa

Jeśli myślimy o ścieżkach z kostki, altankach i innych tego typu elementach, jest to właśnie ich kolej. Stawiamy je przed wysianiem trawnika, by go nie zniszczyć, przy czym pamiętajmy jednak o tym, że koszty założenia altany czy też małego placu zabaw podbiją koszty zakładania ogrodu nawet o kilkanaście tysięcy.

Montaż obrzeży trawnikowych i zabezpieczeń przed chwastami

Nadchodzi czas na wytyczenie krawędzi ogrodu, czy też miejsc na kwiatowe rabatki. Aby zabezpieczyć się przed wyrastaniem chwastów, można wyłożyć rabaty agrowłókniną, której koszt nie powinien przekroczyć 20 zł/mb. Zaś jeśli chodzi o obrzeża, w zależności od wybranego materiału, jego koszt może wynieść około 60 zł/m.

Sianie trawnika

Mamy tu do dyspozycji dwie możliwości: wysianie trawnika lub trawa z rolki. W tym drugim przypadku zaraz po rozwinięciu rolek możemy cieszyć się piękną murawą. Koszt trawy z rolki może wynieść ok. 50 zł/mb., sianie trawy może wynieść ok. 20-30 zł/mb.

Sadzenie pozostałych roślin

Tutaj koszty zależą już tylko od rodzaju i ilości zakupionych roślin. Tutaj, jedyne co można podpowiedzieć, to zakup mniejszych sadzonek, aby obniżyć koszty.

Czy do wykonywania tych prac trzeba koniecznie wynajmować profesjonalną firmę? Niekoniecznie, z niektórymi etapami można spokojnie poradzić sobie samodzielnie. Zakładanie ogrodu jest jednak czasochłonnym zadaniem, przez co wynajęcie profesjonalnej firmy naprawdę ma sens. Zajrzyj na stronę https://www.architekt-ogrodu.pl/zakladanie-ogrodow-warszawa/ i zobacz, jaką ofertę mogą dla Ciebie zaproponować.