Gospodarowanie ogrodem – domek na narzędzia czy garaż blaszany
Współczesny rynek oferuje wiele ciekawych rozwiązań, w jaki sposób efektywnie oraz estetycznie zagospodarować przestrzeń swojej działki. Jedną z interesujących i wartą rozważenia propozycji jest gotowy garaż blaszany, który już na etapie produkcji można dowolnie zmodyfikować, tak aby spełniał wszystkie pożądane funkcje. Czy warto wybrać tego typu produkt czy lepiej zostać przy tradycyjnie murowanym budynku?
Wielofunkcyjność i estetyka w cenie
Jeżeli szuka się wielofunkcyjnych rozwiązań, można zainteresować się garażem blaszanym, który znacząca odbiega od standardowych, prostych, skromnych, srebrnych blaszaków. Na rynku dostępne są wersje akrylowe, które charakteryzują się lepszym jakościowo wykonaniem i są bardzo atrakcyjne wizualnie. Konstrukcja może przybrać interesujący kolor, właśnie dzięki położonej warstwie akrylowej.
Do wyboru jest spośród kilkudziesięciu odcieni, łącznie z możliwością wykonania warstwy drewnopodobnej, która świetnie imituje domek wykonany z drewna. Podobnie jest z pokryciem dachowym, który może być wykonany w formie jedno lub dwuspadowej, przypominając elegancką blachodachówkę. Jeśli jeszcze doda się do tego okna, domek wygląda bardzo elegancko i świetnie komponuje się z estetyką ogrodu, szczególnie jeśli posiada się altanę, taras, drewniane dodatki, chociażby w postaci mebli ratanowych.
Taki garaż-domek można również samemu ocieplić lub opłacić firmę, zajmującą się produkcją garaży blaszanych, która wykona kompleksową obsługę montażu, zgodnie ze wszystkimi oczekiwaniami.
Elegancki gotowy domek, który będzie miał pełnić zarówno funkcję pomieszczenia do przechowywania narzędzi jak i miejsce postojowe dla pojazdów silnikowych, wyposażony w dodatkowe okna czy bardziej zaawansowaną bramę garażową będzie kosztował co najmniej dziesięć tysięcy złotych.
Czy warto murować samodzielnie?
Jeśli posiada się mniejszy budżet, a istnieje potrzeba wzniesienia bardziej wielofunkcyjnej konstrukcji, można zdać się na opcję prostego garażu akrylowego, który nie będzie raził swoją estetyką. Kosztuje niewiele więcej od tradycyjnego blaszaka, którego i tak trzeba samodzielnie pomalować, jeśli ma się wpasować w pożądaną stylistykę ogrodu. Zamiast tracić siły oraz czas na dodatkową pracę, lepiej zakupić gotowy wybrany model. Cała inwestycja powinna mieścić się w granicach od dwóch do maksymalnie pięciu tysięcy.
Zupełnie inna sytuacja będzie dotyczyła murowanego garażu, który chce się postawić samemu. Jeśli ma przylegać do domu mieszkalnego, konieczne będzie uwzględnienie dodatkowego ocieplenia. Tego typu domek będzie trwałą konstrukcją, której już raz wytyczone części modułowe w postaci ilości i rozmieszczenia okien, rodzaju bramy, będą ciężkie do modyfikacji. W przypadku zamówienia gotowego garażu blaszanego nie ma się tego problemu. Firmy zazwyczaj wymagają od klienta tylko samodzielnego wykonania fundamentu pod planowaną konstrukcję. Pozostała część pracy w postaci zakotwiczenia, a także ewentualnego przeniesienia już postawionego garażu blaszanego, wycięcie lub zamaskowanie istniejących otworów okiennych, zostanie w szybki i prosty sposób zrealizowane przez profesjonalnych montażystów.
Podobnie sytuacja wygląda z czasem wykonania. W przypadku realizacji zamówienia u producenta garaży blaszanych, czas oczekiwania wynosi około siedmiu dni. Czas potrzebny do wykonania samodzielnego, murowanego domku będzie zdecydowanie dłuższy.
Oczekiwana wielkość a pozwolenie na budowę
Niezależnie na jaki rodzaj rozwiązania się zdecyduje, trzeba pamiętać o przepisach prawa budowlanego w zakresie wielkości danego domku lub garażu. Zgodnie z Art. 29, pkt. 2 inwestycja musi być o maksymalnej powierzchni 35 m2, przypadającej na 500m2 działki, aby nie wymagała pozwolenia na budowę. Należy ściśle przestrzegać norm przy samodzielnym budowaniu albo zdać się na gotowe rozwiązanie w postaci firmowego garażu blaszanego, który spełnia wymagane limity przestrzenne.