Domek na narzędzia ogrodowe – czy warto?

Masz to jedno zagracone pomieszczenie w domu? A twoje narzędzia są porozrzucane? Może warto pomyśleć nad zakupem domku narzędziowego.

Domki na narzędzia ogrodowe to konstrukcje dostępne w różnych rozmiarach. Można w nich przechowywać tak naprawdę wszystko – narzędzia, meble ogrodowe, dziecięce zabawki, rowery, kosiarki i co tylko potrzebne.

Zalety domków na narzędzia ogrodowe

Domki na narzędzia ogrodowe wykonane ze stali są bardzo wytrzymałe, odporne na deszcz i śnieg. Ich dużą zaletą jest to, że właściwie nie trzeba przy nich nic robić, nie wymagają specjalnego czyszczenia. Są pojemne i pomagają zachować porządek w pozostałych miejscach domu. Chronią też narzędzia przed wilgocią i innymi warunkami atmosferycznymi. Domki narzędziowe urozmaicają też przestrzeń wokół domu. Na rynku dostępne są przeróżne domki – w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Na pewno każdy znajdzie coś, co wpisze się w jego estetykę. Domek na narzędzie ogrodowe można dostosować pod swoje potrzeby i zamontować w środku półki. W przypadku zakupu większej budowli w środku można nawet urządzić sobie mały warsztat albo zagospodarować przestrzeń do przesadzania roślin.

domki na narzędzia ogrodowe

Wady domków na narzędzia ogrodowe

W przypadku blaszanych domków na narzędzia ogrodowe możliwe są dwa problemy – ryzyko rdzy i słaba odporność na temperaturę. Do korozji dochodzi, jeżeli koło blachy pojawi się jakiś czynnik korodujący, np. sól, zanieczyszczenia, wilgotność. W przypadku domków na narzędzia ogrodowe rdza nie stanowi realnego zagrożenia, a tylko pogarsza ich estetyczny wygląd. Jeżeli chodzi o wpływ temperatury, to podczas upałów korzystanie z takiego blaszanego domku nie należy do najprzyjemniejszych. Blacha nagrzewa się bardzo szybko, więc łatwo sobie wyobrazić, jak wysoka temperatura będzie panować w środku. Trzymając w domku narzędziowym tylko narzędzia – nie będzie to dużym problem, bo przebywanie w tym pomieszczeniu ograniczy się do minimum, a samym narzędziom nic się nie stanie. Gorzej jeżeli ktoś zamierza trzymać tam farby czy inne produkty, które mogą się zepsuć pod wpływem ciepła.

Gdzie sprawdzi się domek na narzędzia ogrodowe?

Domek na narzędzia ogrodowe sprawdzi się właściwie w każdym ogrodzie. Przed zakupem należy tylko pamiętać o wybraniu odpowiedniego rozmiaru, który będzie dopasowany do potrzeb właściciela i powierzchni jego ogrodu. Takie domki narzędziowe to też dobra inwestycja na działkę, na której z reguły altanki czy domki mieszkaniowe są dość małe. Domki na narzędzia mogą okazać się zbędne dla osób, które cenią sobie minimalizm i nie mają zbyt wielu narzędzi.

Przy stawianiu już domku na narzędzia w ogrodzie należy pamiętać, aby nie stykał się bezpośrednio z ziemią i najlepiej, aby znalazł się on na utwardzonej powierzchni.

Kiedy warto kupić domek narzędziowy?

Warto zainwestować w domek na narzędzia ogrodowe, kiedy przedmioty zaczynają przejmować twoją przestrzeń. Zapchane garaże, piwnice i składziki to rzeczywistość niejednego właściciela domu jednorodzinnego czy działki. Nie ma sensu denerwować się na otaczający chaos i znaleźć ratunek w małej konstrukcji. Domki na narzędzia ogrodowe chronią narzędzia przed niechcianymi czynnikami pogodowymi, ale też przed kradzieżą. Pozwalają zachować porządek na działce i dzięki nim wszystko jest w jednym miejscu – pod ręką. Przy wyborze należy kierować się funkcjonalnością i solidnością materiału, z którego został wykonany. Taka budowla powinna służyć właścicielom latami.