Dlaczego warto posadzić w ogrodzenie krzewuszkę?

Dodane: Gru 17, 2018 Kategoria: Dla ogrodnictwa

Dlaczego warto posadzić w ogrodzenie krzewuszkę?

Krzewuszka to bardzo wdzięczna roślina, której uprawa nie sprawia większych trudności. Późną wiosną i na początku lata cieszy urodziwymi kwiatami. Wśród tych kwiatów znajdziemy kilkanaście gatunków. A rosnące dziko możemy spotkać je w Azji Wschodniej, czyli Japonii, Mandżurii i Chinach.

Jakie odmiany Krzewuszek najczęściej wybierane są w Polsce?

W polskich ogrodach najczęściej spotyka się nasadzenia gatunków: Olympiade, Piccolo, Variegata, Ghost oraz krzewuszki koreańskiej. Gatunek Olympiade posiada szczególne zabarwienie liści — żółte, doskonale kontrastujące z czerwonymi kwiatami. Najmniejsza z odmian tej rośliny to Piccolo. Ta karłowata odmiana osiąga wysokość do połowy metra i obsypuje się różowym kwieciem. Odmiana koreańska kwitnie na biało, jednak z czasem biel ustępuje jasnoróżowej, a później różowo-czerwonej barwie. Znacznie większa, bo dorastająca do około 2 metrów Variegata posiada kremowo-żółtą obwódkę wokół zielonych liści. Jej nieco niższa siostra Ghost posiada charakterystyczne obwisające zewnętrzne pędy.

Kontrasty i różnorodność krzewuszek

Krzewuszki dzięki swoim licznym gatunkom posiadają wielobarwne kompozycje kolorystyczne, które doskonale wpasowują się w niemal każdy ogród. Zastanawiając się nad wyborem krzewuszki możemy przebierać w rodzajach liści i odcieniach kwiatów. Jednak, co bardzo ważne — krzewuszki należą do krzewów osiągających wysokość od pół do dwóch i pół metra. Dzięki temu doskonale sprawdzą się w rozmaitych częściach ogrodu. Kwiaty przyjmują całą gamę barw od bieli przez liliowe po czerwień. Niebywałym atutem są liście krzewuszki, które w zależności od odmiany mogą być zielone, ale też posiadać dodatkowe urozmaicenia, w postaci kremowych obwódek, gradientów.

Łatwe w uprawie krzewuszki

Krzewuszki stanowią jedną z łatwiejszych w uprawie roślinę. Warto jednak zapewnić jej odpowiednią pielęgnację, by kwitła bujnie każdego roku. W pierwszej kolejności istotne jest miejsce nasadzenia — najlepsza dla krzewuszki gleba jest żyzna, próchnicza i delikatnie wilgotna. Warto zwrócić uwagę na poziom nasłonecznienia. Krzewuszki o liściach na obrzeżach płowych wymagają miejsc bardziej zacienionych. Jednak większość tych roślin preferuje miejsca nasłonecznione, ciepłe, a także osłonięte od wiatru. Pamiętajmy jednak, by zadbać o naszą krzewuszkę osłaniając ją przed niskimi temperaturami. Co ważne, krzewuszka może być uprawiana w grupach, wraz z innymi roślinami. Świetnie sprawdzi się w roli solitera, nasadzona na tle trawniku albo ściany budynku. Warto zapewnić jej też właściwe cięcie, by kwitła obficiej. Jednak jeśli pominiemy ten aspekt krzewuszka, mając właściwie dobrane stanowisko, co roku obdaruje nas bujnym kwieciem. Krzewuszkę podcina się na wiosnę, by pobudzić pędy do bujnego wzrostu.

Krzewuszki to charakterystycznej dla Wschodniej Azji rośliny o bujnych kwiatach przechodzących od bieli do czerwieni. Doskonale sprawdzają się w roli solitera. Warto docenić ten gatunek także przez wzgląd na wzrost, którego sięga. Wysoka roślina o urozmaiconych kolorystycznie liściach doskonale wzbogaci ogród.

Krzewuszki to popularne rośliny, które warto posadzić w ogrodzie, nie tylko ze względu na ich urok, ale też łatwą uprawę. Dobre nasadzenie tej rośliny da nam doskonałe efekty w postaci kwiatów, a odpowiednie przycinanie dodatkowo wzbogaci roślinę. Krzewuszki nadają się do nasadzeń w klombach z innymi roślinami lub samodzielnie przy ścianach budynku. Doskonale przesłonią przestrzeń, dzięki swojej rozłożystości oraz wysokiemu wzrostowi. Dodatkowo mnogość odmian zapewnia wiele kolorystycznych połączeń, w których możemy z lubością przebierać i znaleźć właściwy dla swojego ogrodu.