Berberys – piękna roślina do Twojego ogrodu

Krzewy liściaste to bardzo popularne rośliny ogrodowe, które często pojawiają się zarówno na działkach wypoczynkowych, jak i na terenach zielonych przydomowych.

Jednym z popularniejszych gatunków jest Berberys Thunberga, do którego należy okazała odmiana Maria. Jak o nią dbać i na jakim stanowisku posadzić, aby była piękną ozdobą Twojego ogrodu? Podpowiadamy!

Cechy charakterystyczne rośliny Berberys Thunberga Maria

Berberys Thunberga to roślina japońska, która cieszy się dużą popularnością w polskich ogrodach, głównie ze względu na swój oryginalny wygląd. Jest to roślina wieloletnia, odporna na mrozy sięgające nawet -30 stopni Celsjusza. Są to rośliny silnie rosnące, które posiadają cierniste pędy, na których pojawiają się sezonowo ozdobne liście. Mogą one przybierać różne barwy. Wysokość berberysu oraz jego dokładny pokrój i wygląd zależy od jego konkretnego rodzaju.

Maria to jedna z odmian Berberysu Thunberga. Jest to krzew liściasty, który ma bardzo smukły pokrój. Jest to roślina o średniej wysokości. Jej pędy w wzwyż rosną do około 1,5 metra wysokości. Berberys Maria jest rozłożysty i efektowny. Jego główną cechą charakterystyczną są liście, które w trakcie roku zmieniają barwę. Sprawia to, że jest to krzew niezwykle ciekawy, nadający wyjątkowego charakteru każdemu miejscu, w którym zostanie posadzona.

owoce berberysuW przypadku berberysu Maria liście zmieniają barwę wraz ze zmianą pory roku. Wiosną Berberys Maria ma liście w kolorze intensywnej żółci, a młode pędy rośliny przybierają barwę czerwoną. Z czasem liście zaczynają brązowieć, a na ich brzegach pojawia się czerwona obwódka. Na jesień barwa liści znowu ulega zmianie. Tym razem przybierają one kolor pomarańczowy, a na pędach pojawiają się dodatkowo intensywnie czerwone, duże owoce o lekko podłużnym kształcie.

Są one jadalne, przez co często zjadają je ptaki. Jeśli tego nie zrobią, to utrzymują się one przez całą zimę.


Zobacz także: http://www.twojwroclaw.com/dlaczego-warto-wybrac-sadzonki-drzew-iglastych


Gdzie posadzić Berberys Maria i jak o niego dbać?

Większość berberysów nie ma zbyt dużych wymagań glebowych i można je sadzić na piaszczystej ziemi. W przypadku odmiany Maria sprawa wygląda nieco inaczej. Jest to rodzaj, który preferuje żyzną glebę, która jest bogata w składniki odżywcze. Wilgoć powinna być umiarkowana, roślina nie lubi, gdy gleba jest zbyt mokra. Jeśli chodzi o odczyn, to nie robi on różnicy. Dobrze rośnie zarówno na glebach kwaśnych, jak i zasadowych oraz o obojętnym pH.

berberys szkółka drzew i krzewówBerberys Maria może być posadzony na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Większość berberysów nie przepada za zbyt dużym nasłonecznieniem, jednak w tym przypadku im więcej promieni, tym lepiej.

Pomagają one w poprawnym wybarwianiu się liści, które na stanowisku cienistym stracą swoją oryginalną i bardzo intensywną żółtą barwę, dlatego lepiej unikać sadzenia berberysu Maria w miejscach osłoniętych od słońca.

Roślina jest odporna na duże mrozy. Jeśli jednak zdarzy się, że podczas zimy pędy zostaną uszkodzone, to nie należy się martwić. Na wiosnę pięknie się odradzają i zaczynają wypuszczać nowe, żółte liście.

Berberys Maria to krzew, który warto przycinać i formować. Regularne przycinanie pędów sprawia, że roślina mocno się zagęszcza.

Dzięki możliwości nadawania mu wybranego kształtu jest to krzew idealny do tworzenia kompozycji z innymi roślinami wieloletnimi. Może również być sadzone jako soliter. Ten rodzaj berberysu doskonale sprawdza się również jako niski żywopłot. To odmiana uniwersalna i bardzo ozdobna, którą warto posadzić w swoim ogrodzie. Na pewno spełni oczekiwania osób, które szukają oryginalnych krzewów o ciekawych barwach liści.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Bodnar.