Aranżacje ogrodu zimowego

Dodane: Gru 19, 2016 Kategoria: Planowanie

Aranżacje ogrodu zimowego

Bardzo dużo ludzi marzy o posiadaniu własnego domu. Jest to duży komfort, możemy dostosować metraż do własnych potrzeb. Po zgromadzeniu odpowiednich środków finansowych udaje się nam w końcu rozpocząć budowę. Jest to trudny proces, ale daje nam dużą satysfakcję, gdy już się zakończy.

Po jakimś czasie mieszkania w nowym domu często chcemy dodać do niego coś nowego. Niektórzy decydują się na sauny, siłownie lub też dodatkowy taras. Popularne są też altanki ogrodowe z miejscem na grilla. Ciekawym pomysłem, zyskującym popularność jest wybudowanie zimowego ogrodu. Dzięki niemu możemy spędzać czas przy pielęgnacji roślin przez cały rok.

Budowa ogrodu zimowego

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy ogrodu powinniśmy zastanowić się, jakie funkcje powinien spełniać. Mamy kilka możliwości do wyboru:

  • Może być to ciekawa aranżacja jadalni,
  • Miejsce do pracy blisko natury,
  • Kącik do wypoczynku,
  • Oranżeria.

Od naszej decyzji zależy wybór odpowiednich materiałów budowlanych. Projekt powinien wykonany przez profesjonalnego architekta. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nasz ogród powstanie tak jak powinien.

Jak wygląda sprawa z pozwoleniami na budowę? Jest to bardzo proste. Jeśli nasza dobudówka nie będzie przekraczać 25 m2 nie musimy występować o pozwolenia. Jedyne, co musimy zrobić to zgłosić zamiar budowy w starostwie powiatowym.  Składany wniosek powinien zawierać rodzaj, zakres i wybrany sposób wykonywania prac oraz termin ich rozpoczęcia.

Dopiero w przypadku większej inwestycji musimy wystąpić o pozwolenie na budowę.

ogrody zimowe

Wykonanie projektu

Po ustaleniu rodzaju i złożeniu odpowiednich wniosków możemy przystąpić do wykonania ogrodu zimowego. Może on być osobnym obiektem lub połączoną z domem dobudówką. Umieszczenie go od południowej strony domu daje możliwość najdłuższego nasłonecznienia. Dzięki temu nawet zimą możemy hodować rośliny, nawet te z tropikalnego klimatu. Takie rozmieszczenie pozwala na stworzenie oranżerii.

Umieszczenie ogrodu po stronie wschodniej nadaje się do stworzenia nietypowej jadalni, salonu czy na przykład urozmaiconej pracowni.

Mamy też możliwości dobudowania ogrodu po stronie północnej. Jest to idealne miejsce dla atelier. Zachodnia strona domu to miejsce wprost stworzone do wykonania pokoju wypoczynkowego. Najważniejszy jest doskonale wykonany projekt, który pozwoli na spełnienie naszych wymagań. Ważne jest też by wykonanie były zgodne z bryłą domu i składało się na nowoczesną całość.

Wśród wielu rodzajów zagospodarowania domu znaleźć możemy zimowy ogród. Jest to doskonała opcja dla osób lubiących zajmować się roślinami przez cały rok. Zaaranżować można go na różne sposoby tworząc oranżerię, pracownię, ciekawą jadalnię czy też pokój do odpoczynku. Możliwości jest wiele, ważny jest doskonały projekt i wykonanie.